En farklı cami ibadete açıldı!

YÖK'ün kurucusu İhsan Doğramacı'nın Bilkent'te yaptırdığı cami ibadete açıldı..

En farklı cami ibadete açıldı!

Hacettepe ve Bilkent üniversiteleri ile YÖK'ün kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın babasının vasiyeti üzerine yaptırdığı cami Bilkentliler tarafından memnuniyetle karşılandı. Baba Doğramacızade Ali Sami Paşa'nın adını taşıyan camide sinagog ve Kilise olarak da ibadete açılacak olan bölümler, üç semavi dini aynı avlu içinde buluşturuyor.

1/ 8
En farklı cami ibadete açıldı!

Taç kapı, avlu, minare gibi geleneksel unsurların günümüze uyarlandığı cami son derece sade, ancak ışıltılı bir çizgi taşıyor. Caminin dış yüzeyi traverten ağırlıklı, bahçe döşemesi granit ve iç duvarlar ise ahşap kaplı. İnşası iki yılda tamamlanan cami yaklaşık 15 milyon dolara mal oldu. 4500 metrekare kapalı alanı çevreleyen park dahil olmak üzere 50 dönüm üzerine kurulu kompleks, ibadet edenlerin yanı sıra ferah bir soluk almak isteyen çevre sakinlerine de hizmet verecek. Binadaki seminer odalarından ikisi sinagog ve kilise olarak da ibadete açık olacak. Hıristiyan ve Yahudi inancına sahip kişiler, özel günlerinde burada ayin yapabilecek.

2/ 8
En farklı cami ibadete açıldı!

Camide düzenlenen Kadir Gecesi programına İhsan Doğramacı'nın yanısıra Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti İstanbul Milletvekili Abdülkadir Aksu, Elazığ Milletvekili Necati Çetinkaya, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile RTÜK Başkanı Zahid Akman da katıldı.

3/ 8
En farklı cami ibadete açıldı!

4/ 8