En son seçim anketi!

GENAR'ın "Seçim Yarışı Başlarken" başlığı altında yaptığı araştırma sonuçları açıklandı.

En son seçim anketi!

GENAR'ın "Seçim Yarışı Başlarken" başlığı altında yaptığı araştırma 60 il, 121 ilçe ve 23 köyde, 2 bin 250 kişiyle yüzyüze görüşülerek gerçekleştirildi.

1/ 11
En son seçim anketi!

22 Temmuz 2007'seçimlerine göre AK Parti ve CHP'nin oy oranının arttığını, MHP'de ise düşüş yaşandığını gösteren araştırmada partilerin alabilecekleri en fazla oy oranını belirlemek için katılımcılara, "12 Haziran 2011'de yapılacak milletvekili genel seçimi için 'oy verebilirim' veya 'kesinlikle oy vermem' şeklinde değerlendirebilir misiniz?" sorusu da yöneltildi.

2/ 11
En son seçim anketi!

AK Parti'ye "oy verebilirim" diyenlerin oranı yüzde 57.6 çıkarken, "kesinlikle oy vermem" diyenlerin oranı yüzde 42.4 olarak gerçekleşti. Böylece 12 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin alabileceği en fazla oy oranının yüzde 57.6 olacağı tespit edildi. Potansiyel oranlar CHP için yüzde 36.7, MHP için ise yüzde 28.3, BDP için ise yüzde 9.6 olarak ortaya çıktı.

3/ 11
En son seçim anketi!

Olası terör olaylarının seçim sonuçlarını nasıl etkileyeceğini tespit etmek için katılımcılara "Seçimlere doğru terör olaylarında bir artış olması durumunda oy vereceğiniz parti değişir mi?" sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 91.8'i terör olaylarının oy vereceği partinin değişmesine neden olmayacağını belirtirken yüzde 8.2'si, değişeceğini bildirdi. Terör olayları nedeniyle oy vereceği partinin değişeceğini bildiren katılımcıların ilk tercihi ise MHP oldu. Terör olayları nedeniyle partisini değiştireceklerin yüzde 41.5'i MHP'yi, yüzde 20.7'si AK Parti'yi, yüzde 14.5'i CHP'yi tercih edeceğini ifade etti.

4/ 11