En tehlikeli kumsallar

En tehlikeli kumsallar

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ KUMSALLARI
En son Avustralya ve Güney Afrika’da yaşanan köpekbalıkları saldırılarında bir kişinin ağır yaralanmasına, bir kişinin de ölmesinin ardından, dünyanın dört bir yanında adı kötüye çıkmış sahillerde güvenlik önlemleri arttırılıyor. Ancak sahillerdeki riskler sadece köpekbalıkları değil. Denizanaları, piranalar gibi diğer zararlı deniz canlıları ve su kirliliği de insan hayatını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Telegraph, dünyanın en tehlikeli kumsallarının listesini çıkardı. Buralarda suya girecekseniz, girmeden önce iki defa düşünmeniz sağlığınız adına çok yararlı olabilir.

1/ 16
En tehlikeli kumsallar

Fraser Adası, Avustralya
Fraser adasını çeviren deniz girilmesi yasak bölgelerden bir tanesi. Tabi ki sualtı akıntılarıyla baş etmeye çalışırken, köpek balıkları, timsahlar ve denizanalarıyla yüzmek istemezseniz. Karaya doğru gittiğinizde dünyanın en ölümcül örümceklerine ve insanlara saldırmalarıyla ‘ünlenen’ Avustralya’nın yerlisi vahşi köpek dingolara rastlamanız mümkün.

2/ 16
En tehlikeli kumsallar

Gansbaai, Güney Afrika
Dünyanın bu bölgesi büyük beyaz köpekbalıklarının yaşadığı yer. Kıyıdan birkaç kilometre ötede Dyer adası ile Geyser kayası arasında kalan, Köpekbalığı Vadisi kanalı bulunuyor. Adada bulunan, 60 bin kürklü fok balığı, hem köpek balıklarının hem de fotoğraf çekmek için bölgeye gelen turistleri cezp ediyor.

3/ 16
En tehlikeli kumsallar

Hanakapiai, Hawaii
Eğer tabelada insanları selamlayan yazı doğru ise, Hanakapiai’nin sualtı akıntıları ve büyük dalgaları nedeniyle bugüne kadar 83 kişinin mezarı olduğu dikkatlerden kaçmayacak bir gerçek. Hatta sadece ayaklarını suda oynatırken boğulan insanların raporları bile mevcut.

4/ 16