Engellilerin oy işkencesi!

Engellilerin oy işkencesi!

Milyonlarca vatandaş gibi, engelli vatandaşlar da oy kullanmak için sandık başındaydı. Ancak bu seçimlerde de o acı görüntüler objektiflere yansıdı. Bazı vatandaşlar oy kullanmakta zorlandığı için gözyaşı dökerken, bazılarını da sandık başına polisler taşıdı.

1/ 31
Engellilerin oy işkencesi!

Manisa’nın Turgutlu İlçesi’nde, oy kullanacağı sandığın 2’nci katta olduğunu öğrenen yürüme engelli 43 yaşındaki Naciye Başgör, "Ben nasıl oy kullanacağım?" diyerek gözyaşı döktü. Naciye Başgör’ün ağladığını görenler, onu tekerlekli sandalyesiyle 2’nci kata çıkararak, oy kullanmasını sağladı.

2/ 31
Engellilerin oy işkencesi!

Sabah Turgutlu Halil Kale Fen Lisesi’ne gelen Naciye Başgör, oyunu kullanacağı 1180 numaralı sandığın 2’nci katta olduğunu öğrenince ne yapacağını şaşırdı. Bir süre çaresiz gözlerle çevresine bakan Naciye Başgör, sonra duruma üzülen "Ben nasıl oy kullanacağım?" diyerek ağlamaya başladı. Naciye Başgör’ün ağladığını görenler, tekerlekli sandalyesiyle 2’nci kata çıkararak oy kullanmasını sağladı. Naciye Başgör, kendisine yardımcı olanlara teşekkür ederken, İlçe Seçim Kurulu’ndan yapılan açıklamada, "Engelli vatandaşların seçimden önce durumlarını bildirmeleri gerekirdi" denildi.

3/ 31
Engellilerin oy işkencesi!

Adana'da 89 yaşındaki kadın, oy kullanacağı sınıfa okulda görevli polislerin taşıdığı sandalyeyle gitti. Yakınları tarafından otomobille Lütfiye Kısacık İlköğretim Okuluna getirilen 89 yaşındaki Tayyibe Kaymakçı, araçtan indikten sonra oy kullanacağı birinci kattaki sınıfa gitmek istedi. Yakınlarının koluna girip yürütmeye çalıştığı yaşlı kadın, okulun girişindeki üç basamaklı merdiveni dahi çıkmakta zorlanınca yardımına seçim güvenliği için okulda görevli polis ekipleri koştu. Kaymakçı'yı sınıftan getirilen sandalyeye oturtan polisler, yaşlı kadını sınıfa kadar taşıdı.

4/ 31