Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

Okulda bana hoca memlekette Teyyüp derlerdi

Başbakan RecepTayyip Erdoğan dün akşam Beyaz TV’de kendi hayatının anlatıldığı “Ustanın Hikayesi” programında katıldı. Erdoğan, öğrencilik yıllarını anlatırken, “Yatılı okulda okurken, kartpostal, simit ve su sattım” dedi. Erdoğan şunları anlattı:

1/ 33
Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

ADIMI BABAM KOYMUŞ
“Recep Tayyip ismini bana rahmetli babam vermiş. Recep ayında doğmuşum, dedemin adı da Tayyipmiş. Bizim oralarda kızlara anneanne, erkeklere de dede isimleri verilir genelde. Aslında geçmişi unutmamak anlamında güzel bir şey.

OKULDA BANA HOCA DERLERDİ

İmam Hatip de hoca diye de hitap ederlerdi. Din dersinden dolayı. Derste hoca kim namaz kılar dedi, ben el kaldırdım namaz kıldım. O günden sonra adım hoca kaldı.

2/ 33
Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

KARADENİZ’DE TEYYÜP DERLER
Anne, babamın farklı hitabı yoktu. Karadeniz’de Tayyip diyemezler, Teyyüp derler. Dedemin adı da nüfusta Teyyüp idi. Karadeniz’de böyle inceltirler. Fatmalara da Fadime denir mesela. ARKADAŞIMIN ANNESİ YIKARDI BENİ

Çocukluğumda sakin değildim, hareketliydim. Bizim zamanımızda apartman çocukluğu yoktu. Mahalle çocukluğu vardı. Annem, babam Nahiye’deki tüm insanları tanırdı. Bizde de Kasımpaşa’da oturduğumuz sokak, yan sokaklardaki arkadaşlarla sıkı fıkıydık. Sokaklar topraktı, toprakların içerisinde yuvarlandık. Annem yoksa, arkadaşımın annesi alır yıkardı beni. Benim annem de arkadaşımı yıkardı.

3/ 33
Erdoğan Belgeseli Ustanın Hikayesi

BİSİKLETİM OLMADI
Oynadığımız oyunlar çelik-çomak, uzun eşek, yakan top, dama, dokuztaş, kandillerden kule yapardık onun üzerine leğen koyar, içerisine kül, gazyağı koyup yakardık. Bisikletim olmadı hiç. Bisiklet alacak durumda değildik. BANKA KUMBARAM YOKTU

Banka kumbaram yoktu. Annemin yaptığı kumbara vardı. Harçlıklarımı biriktirirdim. Anneme verirdim bayramda, seyranda üstüne katar sana şunu aldım derdi.

4/ 33