Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

Alkol yasağını genişleten kanun teklifi dün akşam saatlerinde TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

AK Parti'li 20 vekilin imzasını taşıyan teklif yasalaşırsa alkol yasağı genişleyecek. Artık alkol firmalarının reklam, tanıtım dönemi bitecek. Hiçbir etnikliğe sponsor olamayacaklar. İdari para cezaları artırıldı. Cezayı mülki amir kesecek.

1/ 10
Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

PROMOSYON, HEDİYE, EŞANTİYON OLAMAZ

Alkollü içkiler, her ne amaçla olursa olsun, teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz, indirimli veya yardım olarak dağıtılamaz.

Alkollü içkiler, çocuklara satılamaz ve tüketimlerine sunulamaz. Çocuklar alkollü içkilerin üretiminde, pazarlanmasında ve satışında istihdam edilemez

2/ 10
Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

SATIŞ VAR, İÇİLEMEZ!

Alkollü içkiler ancak izin verilen yerlerde satılabilir ve buralarda alkollü içki içilemez. Eğitim, spor ve sağlık kuruluşlarına ait tesislerde bu ürünlerin satışına izin verilemez.

Bu ürünler, otomatik makinelerle, telefon, televizyon ve internet gibi iletişim araçları aracılığıyla satılamaz ve tüketicilere kargo yoluyla gönderilemez.

3/ 10
Erdoğan döneminde neler yasaklandı?

UYARI MESAJI YOKSA, SATILAMAZ

Alkollü içkiler, tüketim izni verilen yerlerde açık olarak tüketilebilir ve bu yerlerde dışarıda tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamaz. Alkollü içkilerin satışına ve tüketilmesine izin verilen yerlerde, bu ürünler işletme dışından görülecek şekilde satışa arz edilemez.

Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, alkol ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar konulur. Uyarılar resim, şekil veya grafik biçimlerinde de olabilir. Uyarı mesajı bulunmayan alkollü içkilerin satışı yapılamaz.

4/ 10