Erdoğana Kahirede miting gibi karşılama

Başbakan Tayyip Erdoğan, merakla beklenen gezisine başladı.

Erdoğana Kahirede miting gibi karşılama

Başbakan Tayyip Erdoğan, merakla beklenen gezisine başladı. Kalabalık bir işadamı grubu ile dün Kahire'ye giden Erdoğan, temaslarına bugün başlıyor.

1/ 13
Erdoğana Kahirede miting gibi karşılama

Başbakan Tayyip Erdoğan, merakla beklenen dört günlük Arap Baharı turunun ilk durağı Mısır'da coşkuyla karşılandı. On binlerce Mısırlı, iktidardaki Askerî Konsey'in güvenlik endişesiyle 'gitmeyin' uyarısına rağmen Erdoğan'ı karşılamak üzere Kahire Havalimanı'na akın etti. Erdoğan'ı taşıyan uçak gece yarısı Kahire'ye inmesine rağmen Müslüman Kardeşler'den liberallere, sol gruplara kadar her kesimden en az 20 bin Mısırlı, Erdoğan için havalimanına koştu. Özellikle kadın ve çocukların fazlalığı dikkat çekti. Havalimanına giden yollar insan seli sebebiyle tıkanırken, yetkililer Mısır tarihinde ilk kez yabancı bir liderin bu şekilde sevgi gösterisiyle karşılandığını belirtti.

2/ 13
Erdoğana Kahirede miting gibi karşılama

Ellerinde Türk bayrakları ve Erdoğan posterleri taşıyan Mısırlılar, Türkiye ve Başbakan lehine tezahüratlar yaptı. Coşkulu kalabalık, "Mısır-Türkiye el ele geleceğe", "Mısır-Türkiye birlikte Gazze ablukasını kıracak" "Erdoğan İslam'ın kurtarıcısı" şeklinde sloganlar attı. "Merhaba kahraman Erdoğan", "Gazze'ye devam, yolun açık olsun" "Adam gibi adam Recep Tayyip Erdoğan" gibi pankartlar açıldı. Erdoğan'ı taşıyan uçağın alana inmesiyle coşku daha da arttı. Mısırlılar, tekbirlerle Başbakanı selamladı. Erdoğan da Mısır Başbakanı İsam Şeref ile birlikte kalabalığı Arapça selamladı.

3/ 13
Erdoğana Kahirede miting gibi karşılama

Beş bakan ve kalabalık bir işadamı grubu ile Kahire'ye giden Erdoğan, resmî temaslarına bugün başlıyor. Her iki ülkenin de İsrail ile ilişkilerinde gerginlikler yaşadığı bir döneme denk gelen ziyaret sırasında Erdoğan, iktidardaki Askerî Konsey Başkanı Mareşal Hüseyin Tantavi ve Başbakan İsam Şeref ile görüşecek. İki başbakan arasındaki görüşmeler sırasında 2007'de sürecin başladığı Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi tesisine ilişkin Ortak Siyasi Bildirge'nin imzalanması bekleniyor. Ekonomiden diplomasiye 20'ye yakın anlaşmaya da imza konulacak. Devrimin sembolü Tahrir Meydanı'nın hemen yanı başındaki Arap Birliği'nde de Arap temsilcilere hitap edecek olan Erdoğan'ı, bina önünde de binlerce kişinin karşılaması bekleniyor. Erdoğan, Mısır'ın ardından Ortadoğu turuna devrim gerçekleştiren bölgenin diğer iki ülkesi Tunus ve Libya ile devam edecek. Başta İsrail ve ABD olmak üzere tüm dünyada yakından izlenen Mısır ziyaretinde Erdoğan'ın iktidardaki askeri konseyi İsrail konusunda ikna etmesi durumunda Tel Aviv'in bölgede daha da yalnızlaşacağı ve dünya çapındaki desteğinin hızla azalacağı ifade ediliyor. Ancak uzmanlar, ABD'den her yıl yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yardım alan ordunun Türkiye'ye bakışının net olmadığını, son gösterilerden sonra da Askeri Konsey içindeki bazı askerlerin Türkiye'nin İsrail ve Filistin politikasından dolayı rahatsızlık duyduğunu belirtiyor. Erdoğan'ın Kahire'ye kritik bir dönemde gerçekleştirdiği ziyaret, iki ülke ilişkilerinin geleceği ile ilgili muhtemel senaryoları da gündeme getiriyor. İşte muhtemel senaryolar:

4/ 13