Ergenekon dalgası

19 aydır süren Ergenekon soruşturması yeni yapılan operasyonlarla yeni bir boyut kazandı..

Ergenekon dalgası

Türkiye'nin en önemli ve en çok tartışılan operasyonlarından biri olan ve 19 aydır süren Ergenekon soruşturması 7 Ocak 2009'da yapılan operasyonlarla yeni bir boyut kazandı. Her gözaltı sürecine yeni bir dalga adı verilirken 7 Ocak'ta gerçekleşen gözaltılarla 10. dalga da gelmiş oldu. Bir taraftan dava sürerken bir taraftan da kamuoyu tarafından yakından tanınan isimlerin gözaltına alınmaya devam etmesi gözlerin tekrar bu soruşturmaya çevrilmesine neden oldu.

1/ 13
Ergenekon dalgası

HERŞEY 19 AY ÖNCE ÜMRANİYE'DE BAŞLADI
Saldırılara ilişkin davalar sürerken Ergenekon adı verilen operasyon 12 Haziran 2007'de bir ihbarla başladı. İstanbul Ümraniye'de bir gecekondunun çatısında 27 adet el bombası yakalandı ve bombaların Cumhuriyet Gazetesi'ne atılan bombalarla aynı seriden olduğu tespit edildi.

2/ 13
Ergenekon dalgası

1. DALGA
Savcı Zekeriya Öz'e verilen soruşturmayla Ergenekon operasyonunun ilk dalgası da başlamış oldu. Gecekonduda yaşayanlar bombaların emekli Astsubay Oktay Yıldırım'a ait olduğunu Muzaffer Tekin'in de bombaları kontrol etmek için eve geldiğini söylediler. Soruşturma genişletilirken Yıldırım'ın yanı sıra Tekin, Mehmet Demirtaş, Ali Yiğit, emekli astsubay Mahmut Öztürk, Kuvvai Milliye Derneği Genel Başkanı Bekir Öztürk, emekli binbaşı Fikret Emek, emekli yüzbaşı Gazi Güder, Siyasi Ekonomik Sosyal Araştırmalar ve Strateji Geliştirme Merkezi (SESAR) Başkanı İsmail Yıldız tutuklanarak cezaevine gönderildi. Sanıkların evlerinde yapılan aramalarda ise "Ergenekon" ve "Lobi" isimli belgeler ele geçirildi. Ergenekon'un ilk dalgasında operasyon İstanbul'u aşıp Ankara'ya sıçradı. Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi'ni mercek altına alınırken derneğin başkanı Taner Ünal ve bazı dernek üyeleri de tutuklandı.

3/ 13
Ergenekon dalgası

2. DALGA
Savcı Öz'ün soruşturmayı genişletmesi sonucunda ikinci dalga operasyonu 1 ay sonra geldi. Yazar Ergun Poyraz, Akın Birdal'a yönelik suikast sırasında ismi gündeme gelen ve "Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın adamı olarak bilinen Mete Yalazangil tutuklandı.

4/ 13