Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

Her yıl Ezidiler'in haccı olmak için Ekim ayında gittikleri Laleş’teki Ezidiler'in kutsal mekanları IŞİD korkusu nedeniyle göç edenleri ağırlarken, bazı Ezidi kadınlar 7 gün kaldıkları Sincar Dağı'nda yaşadıkları dramı anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Ezidiler, terk etmek zorunda oldukları topraklara artık kolay kolay dönmeyeceklerini de söyledi.

1/ 21
Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

IŞİD’in Musul’dan sonra Kürt yönetiminin güvenliğini sağladığı Sincar'a saldırması ve orada katliam yapıp binlerce insanın dağlara sürmesine neden olması Irak’ta yaşanan ve sayıları yaklaşık bir milyon olan Ezidiler'i evinden ve yurdundan etti. IŞİD katliamından kurtulup kendini güvenli bölgelere atan Ezidiler, buldukları her yere sığınıp yaşam mücadelesi verirken, binlerce Ezidi de dünyadaki bütün Ezidiler'in kutsal mekanı sayılan Laleş’e sığındı. Duhok ve Erbil arasında bulunan ve 'Ezidilerin Mekkesi' sayılan Laleş’e sığınan binlerce Ezidi, burada yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarına boğuldu.

2/ 21
Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

Normal zamanlarda dünyadaki bütün Ezidiler'in Ekim ayında hacı olmak için gittikleri Laleş’teki kutsal mekanlar şimdi hacı olmak için değil IŞİD korkusu ile kaçanlara barınak oldu. Laleş’teki türbe ve Lleş'i korumakla görevli görevlilerin evlerine ve buldukları her yere sığınan Ezidiler, kendilerine uluslararası kuruluşların yardım etmesini istedi. Canlarını kurtarıp 7-8 gün Sincar Dağı'nda ölüm-kalım savaşından çıkıp Laleş’e sığınanlar, yaşadıklarını anlatırken, gözyaşlarını tutamadı. Bir kadın, IŞİD saldırısı ile bir çok akrabasını ve oğlunu kaybettiğini belirterek, "Günlerce dağda aç ve susuz kaldık. Yanımızda insanlar ve çocuklar aç ve susuzluktan öldü. Sonra kurtulduk ve gideceğimiz yer olmadığından buraya sığındık" diye konuştu.

3/ 21
Ezidiler kutsal mekanları Laleş'e sığındı

Sincar, Şeyhnan, Sinune, Tılkasap, Gırzerek, Tıl Ezer, Sibeşeyhıdır, Gohbel ve Zoreba gibi köylerden IŞİD saldırısı ve korkusu nedeniyle göç etmek zorundan kalan ve sayılarının yaklaşık 1 milyon olduğu belirtilen, Ezidiler, köylerine dönmelerinin artık zor olduğunu söyledi.

4/ 21