Fatih Sultan Mehmetin portresi

Fatih Sultan Mehmetin portresi

Fatih Sultan Mehmet'in portresinin bulunduğu “çok nadir” niteliğindeki bronz madalyon, 300 ile 400 bin sterlin (840 bin-1 milyon 120 bin lira) arasındaki tahmini bedelle müzayedeye çıktı. Madalyondaki portrenin Fatih'in en genç hali olduğu ifade edildi.

1/ 7
Fatih Sultan Mehmetin portresi

Araştırmacı-Yazar ve Nümismat Necati Doğan, madalyondaki portrenin Fatih Sultan Mehmet'in şimdiye kadar gördüğü en genç hali olduğunu belirterek, “Bundan dolayı daha da önem kazanıyor” dedi.

Baldwin's Müzayede Evinin internet sitesinde yer alan ilanda, “çok nadir” niteliğinde olan madalyonun 1432 ila 1466 yılları arasında yaşamış İtalyan heykeltıraş Pietro da Milano tarafından yapıldığına yer veriliyor. Bir yüzünde Fatih Sultan Mehmet'in bronz üzerine ince işçilikle işlenmiş portresinin bulunduğu madalyonun diğer yüzü ise boş bırakılmış.

İstanbul'un fethinden sonraki 10 yıl içerisinde yapıldığı tahmin edilen eserin üzerinde Latince “Büyük Hükümdar ve Büyük Sultan Mehmet” ifadeleri yer alırken, Fatih'in başına bağladığı kumaşın üzerinde tam olarak okunmamakla birlikte “Allah” yazdığı tahmin ediliyor.

2/ 7
Fatih Sultan Mehmetin portresi

Heykeltraş Pietro da Milano'nun Rönesans dönemi sanatçıların yaygın olarak kullandığı eserde isminin baş harflerini gizleme eğilimine uyarak madalyonun bir yerine isminin baş harflerini gizlediği belirtilirken, eserde yer alan Fatih Sultan Mehmet portresinin gerçeğe en yakın çizim olduğu iddia edildi.

3/ 7
Fatih Sultan Mehmetin portresi

25 Nisan'da Londra'da yapılacak müzayedede 300 ile 400 bin sterlin arasındaki tahmini bedelle açık arttırmaya çıkartılan madalyon, 19. İslami Sikke Müzayedesi kapsamında satılacak.

Öte yandan, müzayedede III. Ahmet dönemine ait İstanbul'da basılan altın sikke, Sultan Abdülaziz döneminde Mısır'da basılan altın 500 kuruş ile II. Abdülhamid döneminde yine Mısır'da basılan gümüş 20 kuruşta yer alıyor.

4/ 7