Fesli 19 Mayıs kutlaması !

Balıkesir’de düzenlenen 19 Mayıs kutlamalarında bazı öğrencilerin fes giymesi kriz yarattı.

Fesli 19 Mayıs kutlaması !

Balıkesir’de düzenlenen 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında bazı öğrencilerin fes giymesi kriz yarattı. Tören ardından gazete ve televizyon bürolarını arayanlar tepkilerini dile getirirken, yazılı açıklama yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Gençlik Kolları da devrimlere aykırı buldukları uygulamayı kınadı.

1/ 6
Fesli 19 Mayıs kutlaması !

Coşku ile kutlanan Balıkesir'deki 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda bazı öğrenciler fes giydi. Haber ajansları ve yayın kuruluşlarını telefonla arayan çok sayıda kişi törenlerde bazı öğrencilere fes giydirilmesini yadırgadıklarını söyledi. Gençleri 19 Mayıs kutlama törenlerine fesli- kamalı kıyafetlerle çıkaran zihniyeti kınadıklarını dile getiren vatandaşlar, bunun Cumhuriyet ve Atatürk devrimlerine meydan okumak anlamına geldiğini öne sürdü. ADD Gençlik Kolları’ndan yapılan yazılı açıklamada da uygulama eleştirildi. Açıklamada şöyle denildi:

2/ 6
Fesli 19 Mayıs kutlaması !

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı çelenk sunma töreninde, ülkemizin geleceği olan bir gurup gencimizin kılık, kıyafet devrimi ile tarihe karışan fes ile çelenk sunma programına katılmaları, bizi derinden yaralamıştır. Ülkemizin nereye doğru götürülmek istendiği, kamuoyuna ilan edilmiştir. Buna izin verenleri şiddetle kınıyoruz. Atatürk’ün umudu olan Türk Gençliği’ni, bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde birlik olmaya çağırıyoruz. Koşullar ne olursa olsun, Türk Gençliği olarak Türk İstiklal ve Cumhuriyetini sonsuza dek yaşatacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

3/ 6
Fesli 19 Mayıs kutlaması !

ADD Balıkesir Şube Başkanı Necati Bilgetürk de 19 Mayıs 1919 tarihinin Türk milletinin millet olabilme özelliğinin başlangıcı olduğunu anlatırken, “Atatürk ilke ve devrimleriyle kılık- kıyafet, şapka devrimleri yapıldı. Neredeyse 100 yıla yaklaşacak bugün 19 Mayıs 2010 anıtta çelenk sunma töreni sırasında bir sürü fesli öğrenciyi içimiz burkularak izledik. Hala Ortaçağ karanlığından medet umanlar var. Buraya mehter takımı giysili öğrenciler getirilse, inanın alkışlardık. Çünkü o bizim kültürümüz. Ama fes bizim kültürümüz değil. Başka ülkelerden ithal edilmiş kültürdür. Saygıdeğer yetkililerimizin milli kültürlerimiz konusunda çok daha hassas düşünmeye davet ediyoruz. İzin verenleri de kınıyoruz Kamuoyuna saygılarımızla duyuruyoruz.”

4/ 6