Film gibi kurtuluş öyküsü

Somali'de kaçırılan geminin 19 mürettebatı, filmleri aratmayacak şekilde kurtuldu..

Film gibi kurtuluş öyküsü

Şirketi tarafından 5´i Türk 19 mürettebatıyla Somali açıklarında 60 gün kaderine terkedilen Panama bandıralı Mustafa Bey gemisinden, dördüncü kaptan Ahmet Şur ve üç arkadaşı, filmleri aratmayacak macerayla kurtuldu.

1/ 10
Film gibi kurtuluş öyküsü

Günlerce aç susuz kaldıkları gemide, bir dilim ekmek için kavga eden Şur ve arkadaşları, pazarlıklar sonunda, gemicilerin korkulu rüyası olan korsanların ikmal merkezi limandan korkuyla geçip kıtalar arası uçarak bayramın 1. günü İzmir´deki ailesine kavuştu. Mesleğinden vazgeçmeyeceğini söyleyen oğluna sevinç gözyaşı dökerek sarılan anne Şükriye Şur ise, ``Onun dizimin dibinden ayrılmasını istemiyorum'' dedi.

2/ 10
Film gibi kurtuluş öyküsü

Pakistan´dan yüklediği çimentoyu Somali ile komşu olan ülkelerden Cibuti´ye götüren 144 metrelik kuru yük gemisi M/V Mustafa Bey, iddiaya göre geminin ait olduğu firmayla (Unicorn Petrol ve Kimya Sanayi Tic. A.Ş.) liman yetkilileri arasındaki mali anlaşmazlık nedeniyle 60 gün Somali açıklarında demirli olarak mahsur kaldı.

3/ 10
Film gibi kurtuluş öyküsü

MÜRETTEBATA KORSAN SUÇLAMASI
İzmir´den Pakistan´a giderek Karaçi Limanı´nda demirli olan gemide işe başlayan Ahmet Şur, Cibuti açıklarına geldiklerinde mesleğinin en zorlu günlerini yaşamaya başladı. Limana yanaşmasına izin verilmeyen geminin 1. kaptanıyla aşçının bıçakla kavgasının ardından, yaşam şartları iyice bozulan 5´i Türk, 2´si Azerbeycanlı 12´si ise Pakistan uyruklu olan toplam 19 mürettebat, hayatta kalma mücadelesi verdi.

Şirket yöneticilerinin, gemideki yemek stokları ve yakıtın bitmesiyle günlerce aç kalan mürettebatın, alacaklarını isteyip yaşam koşullarına isyan etmesi üzerine Cibuti polisine, geminin korsanlar tarafından rehin alındığı ihbarında bulunduğu, bunun üzerine de polisin çevresinde önlem aldığı gemiye operasyon düzenlediği öğrenildi. Gemide koşullarının zorluğu ve suçlanan kişilerin de mürettebat olduğunu belirleyen liman polisinden kurtulan çalışanların, yardımına aynı limana yük bırakmak için gelen Türk gemisi yetişti. Filikalarla gece yarısı gemiye gelen yardımla hayatta kalan Ahmet Şur ve üç arkadaşı, şirket yöneticileriyle yaptıkları görüşmelerin ardından şartlarının kabul ettirip gemiden ayrıldı.

4/ 10