Fransa’da enkaz arama çalışmaları devam ediyor

Fransa'sa dün 150 yolcusuyla düşen Germanwings'e ait Airbus A320 uçağını arama çalışmaları yeniden başladı

Fransa’da enkaz arama çalışmaları devam ediyor

Fransa’daki Güney Alpleri üzerinde düşen Germanwings şirketine ait yolcu uçağıyla ilgili arama kurtarma çalışmaları, gece ara verilmesi ardından sabah saatlerinde yeniden başlatıldı. Yetkililer, uçağın enkazının bulunduğu dağ geçidindeki çalışmaların günlerce sürebileceğini belirtiyor. Bunun nedeninin hava koşulları ve enkazın bulunduğu bölgenin uzakta yer alması olduğu bildiriliyor. Almanya ve Fransa liderlerinin kaza bölgesine gitmeleri bekleniyor.

1/ 35
Fransa’da enkaz arama çalışmaları devam ediyor

KURTULAN YOK

Yetkililer uçaktaki 150 kişiden hepsinin öldüğünü açıkladı. Airbus A320 tipi uçak Barcelona-Düsseldorf seferini yapıyordu. Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve uçağın düşüşüne neyin neden olduğu konusunda ipuçları barındırdığı düşünülen kara kutunun bulunduğunu açıkladı. Germanwings uçağın, düşmeden önce sekiz dakika boyunca irtifa kaybettiğini belirtse de uçağın neden düştüğünün bilinmediğini söylemişti. Uçaktaki yolcuların çoğunun Alman ve İspanyol vatandaşı olduğu belirtildi.

2/ 35
Fransa’da enkaz arama çalışmaları devam ediyor

SEKİZ DAKİKALIK İRTİFA KAYBI

Germanwings’in verdiği bilgiye göre, uçak Düsseldorf’a gitmek üzere Barcelona’dan yerel saatle 10:01′de (TSİ 11:01) havalandı. 144 yolcu, 2 bebek ve altı mürettebatı taşıyan uçak, yerel saatle 10:47′de seyir irtifasından ayrılarak alçalmaya başladı. Uçak sekiz dakika boyunca irtifa kaybetti. Ardından uçağın Fransız hava trafik kontrolüyle bağlantısı 10:53′te kesildi ve uçak düştü.

3/ 35
Fransa’da enkaz arama çalışmaları devam ediyor

UÇAKTAKİ  YOLCULAR

Daha önce yapılan ’39 Türk yolcu vardı’ açıklamasının doğrulanmamasının ardından, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uçakta Türk vatandaşlığından çıkarılan 50 yaşındaki Muradiye Lohman adında bir Türk’ün hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Çavuşoğlu yolcu listesindeki Yasmin adlı kişinin Türkiye vatandaşı olup olmadığını bilmediklerini de sözlerine ekledi. Uçakta; 67 Almanya, 45 İspanya, birer Belçika, Danimarka, İtalya ve Hollanda vatandaşının bulunduğu açıklanmıştı. Bugün gelen bilgiler; iki Arjantinli, iki Avustralyalı ve muhtemelen iki de Japon yolcunun da uçakta bulunduğu yönünde.

4/ 35