Fransaya sert tepki

Fransaya sert tepki

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül
“Bir ülkenin tarihi hakkında siyasi bir kurum olan Parlamento aracılığıyla yargıda bulunmak, tarihi siyasi amaçlarla tahrif etmek en hafif tabiriyle izansızlıktır.”

1/ 22
Fransaya sert tepki

TBMM Başkanı Cemil Çiçek
“Teklifin kabul edilmesi Türkiye Fransa ilişkilerinde telafisi mümkün olmayan, tamir edilemeyecek ölçülerde büyük bir hasara yol açacaktır. Umarım yarın ki oylamada sağduyu öne çıkar.”

2/ 22
Fransaya sert tepki

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
"Şu anda Sarkozy’nin oy hesapları üzerinde akla ziyan bu adımları, Fransa-Türkiye ilişkilerine zarar verecektir. Temennim odur ki şu an parlamentoda sosyal demokrat ağırlıklı bir yapı var. Sosyal Demokrat bu yapı, şu andaki iktidarın attığı bu adımı iyi bir değerlendirmeye tabi tutar ve bu yanlışı bundan önce olduğu gibi düzeltir. Ve böylece Türkiye Fransa ilişkileri aynı minval üzere devam eder. Aksi takdirde şu anda Fransa’da 500 bin Ermeni varsa, 550 bin de bizim Türk vatandaşımız var. Yine tüm bunların yanında çok farklı olarak bir şey söyleyeceğim; aynı düşünceyi bizlerle paylaşan belki 2,3,4 milyon şu anda Fransa’da insan var. Bütün bu insanlar, bu atılan adımın şu ana kadar farkında değildi, ama yarın Meclisten böyle bir kararın geçmesi halinde öyle zannediyorum ki Fransa’daki tepki, kendi vatandaşları içinde de çok daha artarak devam edecektir."

3/ 22
Fransaya sert tepki

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
"Fransa kendi tarihine ihanet içindedir. Özgürlüğü savunan, özgürlük konusunda dünyada sembol olan bir ülke bugün düşünce özgürlüğüne siyasetçilerin kararıyla kelepçe vurmaktadır. Bunu anlamak mümkün değildir. Bize öğretilen Fransa ile Sarkozy'nin Fransası arasında çok fark var. 1789 Fransız Devrimi'nin üzerine büyük bir gölge düşürecekler"

4/ 22