Gala yemeğine timsah ve piton istediler ama...

Gala yemeğine timsah ve piton istediler ama...

Antalya'da Zimbabve Milli Günü kutlamaları amacıyla bir otelde düzenlenen gala yemeği için getirilen timsah, kanguru, deve, piton ve zebra eti gümrükten içeri alınmayınca, galaya gelen misafirlere kılıç balığı bonfile, tavuk ve tatlı ikram edildi. 

1/ 9
Gala yemeğine timsah ve piton istediler ama...

Expo 2016 Antalya'daki Zimbabve Milli Günü kutlamaları dolayısıyla Calista Luxury Otel'de gala yemeği düzenlendi. Zimbabve Cumhuriyeti Tarım, Mekanizasyon ve Sulama Bakanı Joseph M. Made ile Küçük ve Orta Ölçekli Şirketler ve Kooperatif Bakanı Sithembiso Nyoni'nin de katıldığı gecede Zimbabve'yi tanıtmak ve konuklara ikram etmek amacıyla timsah, kanguru, tek hörgüçlü deve, piton ve zebra eti gibi yiyecekler getirilmek istendi. Ancak bu ürünlerin gümrükten girişine izin verilmedi.

 

2/ 9
Gala yemeğine timsah ve piton istediler ama...

Yemekleri yapmak için İtalya'dan özel aşçı getirilirken, gümrükte kalan ürünlerin yerine gecenin menüsü kılıç balığı, bonfile ve tavuk oldu. Zimbabveli yetkililerin gümrükten geçmeyen yiyecekleri iki kez talep ettikleri, ancak olumsuz yanıt verildiği belirtildi.

 

3/ 9
Gala yemeğine timsah ve piton istediler ama...

Zimbabve Milli Günü ise Expo 2016 Antalya'da kutlandı. Zimbabve Milli Günü kutlamaları nedeniyle kente gelen heyet, VIP Binası'nda Expo 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Fırat Işık ve Expo 2016 Antalya Genel Komiseri Büyükelçi Erdoğan Kök tarafından karşılandı. Bakan Made ve Bakan Nyoni'nin EXPO 2016 Antalya ziyaretçi defterini imzalanmasının ardından karşılıklı hediye töreni gerçekleşti. Daha sonra alanı gezen heyet, Alman Bahçesi'nde de incelemelerde bulunarak, bahçe hakkında bilgi aldı. Zimbabve Cumhuriyeti Bahçesi'nde gerçekleşen kokteyle katılan heyet bahçe girişinde, Zimbabve'den gelen St. Peter's Tokoyo İlkokulu öğrencilerinin sunduğu Zhana dansıyla ile karşılandı.

 

4/ 9