Gaziantep yemeklerine İtalya'da büyük ilgi

Gaziantep yemeklerine İtalya'da büyük ilgi

Gaziantep'in mozaikleri ve yemekleri, "Mozaik Yolu Projesi" kapsamında Venedik'te tanıtıldı. Ortak Nesiller Entegrasyonu (ONE) Derneği'nin yürüttüğü "Mozaik Yolu Projesi"nin uluslararası etkinliği, Venedik Peggy Guggenheim Müzesi'nde düzenlendi.

1/ 5
Gaziantep yemeklerine İtalya'da büyük ilgi

Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa ile Hatay Büyükşehir belediyelerinin desteği yürütülen projenin uluslararası anlamdaki tanıtım çalışmaları devam ediyor. Mozaik Yolu Projesi’nin dünyaya tanıtılması çalışmaları kapsamında Demet Sabancı Çetindoğan’ın kurduğu Turkey One Derneği Venedik’de düzenlediği programda Mozaik Yolu projesini tanıttı.

2/ 5
Gaziantep yemeklerine İtalya'da büyük ilgi

Büyük ilgi gören davette, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla hazırlanan Gaziantep mutfağından tatlar sunulan özel bir menü hazırlandı. Katılımcılar Gaziantep Büyükşehir Belediyesi MUSEM'den Başkan Danışmanı Dr. Ragıp Güzelbey başkanlığındaki bir ekip tarafından hazırlanan yemek ve tatlıları tattı. Gaziantep'ten getirilen malzemelerle Venedik'te hazırlanan yemek ve tatlılar büyük ilgi gördü.

3/ 5
Gaziantep yemeklerine İtalya'da büyük ilgi

Ayrıca etkinlikte, Avrupa’nın önde gelen Türk bestecilerinden, Hollanda’da yaşayan Selim Doğru'nun arp için düzenlediği bu projenin katılımcısı şehirlerden birer türkü arp ile icra edildi. Proje kapsamında Gaziantep,Hatay, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'da kurtarılan mozaiklerin dünyaya tanıtılmasını amaçlanıyor. Tanıtım etkinliğinde, Türkiye Roma Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Savoy Prensesi Marie Gabrielle, Venedik Valisi Luigi Brugnaro, Prenses Carolin Murat ile tüm Avrupa'dan kültür ve gastronomi alanının önemli temsilcileri katıldı.

4/ 5