Geleceğin parlayan meslekleri

Geleceğin parlayan meslekleri

Geleceğin parlayan meslekleri

Zaman hızla geçip; yaşam tarzlarımızı, ilgilerimizi ve hatta ekonomik sistemlerimizi çok büyük bir hızla değiştiriyor. Daha şimdiden, önümüzdeki yüzyılın ekonomisinde oluşacak yeni iş kolları ve meslekler konuşulmaya başlandı bile. Bu mesleklerden bir kısmı şu anki iş kollarının daha gelişmiş hâli bir kısmı da hepimiz için tamamen yeni ve son derece uçuk. Şimdi, hayal gücümüzü biraz zorlayalım; önümüzdeki yüzyılın ekonomik sistemindeki yeni mesleklere bir bakalım...

1/ 23
Geleceğin parlayan meslekleri

Önümüzdeki dönemin en ilginç mesleklerinden biri. İnternet’teki bilgi çokluğu ve kirliliği içinde, aranılan bilgiye ulaşmak, hayati önem taşıyor. Bir düşünün; bundan 30 yıl sonra, bugün İnternet’te yer almış ve sizi çok ilgilendiren bir haberi bulmanız gerektiğinde ne yapacaksınız? İşte, İnternet arkeologları, tam bu noktada devreye giriyor; ihtiyacınız olan bilgiyi, gereksiz bilgi yığınlarının içinden, hasar vermeden, ince bir işçilikle çıkarıp size sunuyor.

2/ 23
Geleceğin parlayan meslekleri

İnternet bu hızla değişip gelişirken; arşivi tutulmamış, yenilenmemiş, hatta kapanmış siteler içinde bile bu çalışmayı yapabilen arkeologlara çok işimiz düşecek gibi görünüyor. Gerçi konu İnternet olunca, “Çılgın Türkler” olarak bizler, elin yabancılarının bir asır sonra yapacağı muhabbeti şimdiden yapıyoruz. Örneğin, “Bir Youtube vardı, hatırlar mısınız?” Bu da, İnternet’te onlardan bir asır daha ileride olduğumuzu gösterir; ne kadar övünsek az!

3/ 23
Geleceğin parlayan meslekleri

E-İTİBAR YÖNETİCİLİĞİ: Bu meslek grubundakiler, bir önceki meslek grubu olan İnternet arkeologlarının yaptığının tam tersini yapıyor. Yani hakkınızda çıkan, sizi ilgilendiren haberler ve “kalıntılar” arasından olumlu olanları ön plana çıkarıp, olumsuz olanları İnternet’in karanlık odalarına hapsediyor.

4/ 23