Gösteri uçağı düştü, pilot yere çakıldı

ABD’nin California eyaletinde gösteri uçuşu yapan çift kanatlı uçak ters olarak yere çakılırken, pilot hayatını kaybetti.

Gösteri uçağı düştü, pilot yere çakıldı

O anlar amatör kameralar tarafından saniye saniye kaydedildi. California’daki Travis Hava Kuvvetleri Üssü’nde düzenlenen hava şovunda 77 yaşındaki pilot Eddie Andreini yaptığı manevra sırasında yere çakılarak hayatını kaybetti. Pilotun 16 yaşından beri uçak kullandığı ve 25 yıldır hava şovlarına katıldığı bildirildi.

 

1/ 7
Gösteri uçağı düştü, pilot yere çakıldı

Pilot kaza sırasında 1944 model Stearman çift kanatlı uçak ile gösteri yapıyordu. Andreini, “Kurdele kesme” yani uçağı 180 derece çevirerek yere yakın uçuş yapma tekniğini uygularken uçak ters olarak yere çakıldı. Yere düşen uçaktan önce dumanlar yükseldi daha sonra uçak alev aldı. Bu sırada uçağın pilotu dışarı çıkamadı. Olay yerine gelen itfaiye araçları çıkan yangına müdahale etti. Bu sırada seyircilere yerlerinde kalmaları konusunda uyarı yapıldı.

2/ 7
Gösteri uçağı düştü, pilot yere çakıldı

Kaza yapan uçağın pilotu Eddie Andreini’nin bölgede sevilen ve bilinen bir gösteri pilotu olduğu belirtildi. Kaza sırasında gösterinin sunucusu mikrofon ile akrobasi şovunu anlatırken, Eddie Andreini’nin yere fazla yaklaştığını fark etti ve çarpışma öncesi “Dikkat et Eddie” diye bağırdı.

3/ 7
Gösteri uçağı düştü, pilot yere çakıldı

Kazanın gösteriyi izleyen seyircilerden uzakta meydana gelmesi facianın boyutunun artmasına engel oldu. Kazadan sonra uçak şovunun iptal edildiği ve kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı açıklandı.

 

4/ 7