Greenpeacecilere balıkçı saldırısı

Orkinosları kurtarmaya çalışan Greenpeace üyelerine balıkçılar saldırdı.

Greenpeacecilere balıkçı saldırısı

Greenpeace’in gemileri Arctic Sunrise ve Rainbow Warrior Akdeniz’de, Malta açıklarında orkinosları kurtarmak isterken Fransız balıkçıların saldırısına uğradı..

Greenpeace’in gemileri Arctic Sunrise ve Rainbow Warrior Akdeniz’de, Malta açıklarında orkinosları kurtarmak isterken Fransız balıkçıların saldırısına uğradı.

1/ 6
Greenpeacecilere balıkçı saldırısı

Greenpeace eylemcileri, Akdeniz’de soyu tükenmekte olan mavi yüzgeçli orkinos avcılığını durdurmak için barışçıl bir eylem yaptı. Greenpeace gemileri Rainbow Warrior ve Arctic Sunrise’dan eylemciler, şişme botlarla yeni yakalanmış olan orkinosların bulunduğu ağın bir tarafını, orkinosları serbest bırakmak için indirme girişiminde bulundular. Akdeniz’de aşırı avlanma yüzünden orkinosların soyu tükenme noktasına geldi. Bütün uyarılara rağmen, İtalya hariç, Akdeniz ülkeleri bu yıl da avlanma yasağı getirmedi.

2/ 6
Greenpeacecilere balıkçı saldırısı

BALIKÇILAR SALDIRIYA GEÇTİ; AKTİVİST KANCAYLA YARALANDI
Fransız gemisi Jean Marie Christian 6’da eylem başlar başlamaz, etraftaki orkinos av gemileri barışçıl eylemcileri durdurmak için saldırdı. Bir Greenpeace eylemcisi, balıkçıların botları yakalamak için attıkları kancalardan birinin bacağına geçmesiyle yaralandı. Yedi Greenpeace şişme botundan ikisi bıçakla kesildi ve gırgır teknelerince ezilerek batırıldı.

3/ 6
Greenpeacecilere balıkçı saldırısı

RAINBOW WARRIOR’DA TÜRKİYE’DEN 3 AKTİVİST VAR
Rainbow Warrior gemisinde halen 3 Türk eylemci bulunuyor. Gemiden seslenen Greenpeace Akdeniz, Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı “Greenpeace okyanuslarımızı ve orkinosların geleceğini korumak için bu balıkçılık operasyonlarını durdurmaya çalışıyor. Biz, politikacıların ve balıkçılıktan sorumlu teşkilatların yerine harekete geçiyoruz ve onların yapmadıklarını yapıyoruz. Orkinosların, eğer harekete geçilmezse yok olacağı konusunda Greenpeace ile beraber pekçok kurum ve bilim insanı yıllardır sürekli uyarıda bulundu” dedi ve sordu “Biz bilimin ışığında hareket ediyoruz. Politikacılar neyin?”
Greenpeace, yaptığı açıklamada, Orkinos türüyle ilgili olarak şunları belirtti:
“Orkinosların yok olacağına dair bilimsel uyarılara rağmen, eğer balıkçılık durmazsa ve bu türe iyileşmesi için süre verilmezse, tahripkâr balıkçılık anlayışı bu türün sonunu getirecek. Greenpeace, Akdeniz’de orkinos avı kotasının sıfıra indirilmesini ve bu operasyonların derhal bitirilmesini istiyor. Ayrıca türün iyileşebilmesi için orkinos yumurtlama alanlarının geniş bir deniz rezervleri ağının parçası olmasını istiyor. Bilimsel verilere göre bu balıkların yüzde 80’i zaten avlandı. Küresel çapta orkinos gibi büyük balıkların yüzde 90’ı okyanuslarımızdan silindi ve bazı bilim insanları bütün ticari balıkçılığın gelecek yıllar içerisinde çökeceği konusunda uyarıyor. Bu gidişle balıkçılar işsiz ve aç kalacak.”

4/ 6