Günün dünya haberleri!

Günün dünya haberleri!

Günün dünya haberleri!

Kahire Büyükelçisi'ne şoke eden soruşturma!

'Müslümün Kardeşler için kuryelik yapıyor'

Mısır'da darbenin ardından tüm hükümet ve yargıdaki denetimi ele geçiren ordu, dün Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı hakkında da "kurye" iddiasıyla soruşturma başlattı. 10 Temmuz'da cunta tarafından atanan başsavcı Hişam Bereket, Müslüman Kardeşler'den ayrılan ve gençlerden oluşan "Şiddete karışmayan kardeşler" grubunun koordinatörü Ahmed Yahya'nın "Türk büyükelçi Müslüman Kardeşler liderlerinin paralarına kuryelik yapıyor" sözlerine dayanarak soruşturma başlattı. El Vatan gazetesi, Botsalı'nın Müslüman Kardeşler lideri, Muhammed Badie, örgütün başkan yardımcısı Hayrat Şatır ve diğer üst düzey yöneticilerine ait paraları diplomatik çantasında yurt dışına çıkardığını öne sürdü.

1/ 9
Günün dünya haberleri!

Kanlı cuma korkusu!

El Sisi'nin çağrısına uyan muhalefet bugün Tahrir Meydanı'na çıkıyor. Mursi yanlıları da Adeviye'de milyonluk gösteri başlattı.

Mısır, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin 3 Temmuz'da askeri darbe ile indirilmesinin ardından, en gergin cuma gününü yaşamaya hazırlanıyor. Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdul Fettah El Sisi'nin, "Onurlu tüm Mısırlılar terörle mücadelede sorumluluk üstlenebilmem için meydanlara insin" çağrısı üzerine Temerrüd hareketi ve diğer gruplar Tahrir Meydanı'nda toplanmaya başladı. Ancak 28 gündür Adeviye meydanında darbe karşıtı, gösteri yapan Mursi yanlıları El Sisi'nin çağrısını, 'iç savaş ilanı' olarak gördüklerini belirterek dünden itibaren milyonluk karşı mitingi başlattı.

2/ 9
Günün dünya haberleri!

Polis ve ordu alarmda!

Ordu El Sisi'nin çağrısının şiddete davet değil, şiddete karşı bir kampanya olduğunu açıkladı. Mursi'ye darbede ordunun safında olan Nur Partisi ve 6 Nisan hareketi, El Sisi'nin çağrısına uymayacaklarını açıkladı. Dün ABD de El Sisi'nin açıklamalarından 'çok endişeli' olduklarını dile getirdi. Mısır güvenlik güçleri bugün 38 derece sıcakta Tahrir ve Adeviye meydanlarındaki eylemler için alarmda. Hükümet binaları, polis karakolları ve müzelerde güvenlik önlemlerini en üst seviyeye çıkardı.

3/ 9
Günün dünya haberleri!

Assange 'Wikileaks Partisi'ni kurdu!

Wikileaks'in kurucusu Assange Avustralya'da siyasi parti kurdu. Ekvador'un Londra elçiliğinde saklanan Assange partisinin Melbourne'deki açılışına Skype üzerinden katıldı.

ABD'ye ait gizli diplomatik yazışmaları, kurucusu olduğu Wikileaks sitesi aracılığıyla tüm dünyaya açıklayan 'Bay Sızıntı' lakaplı Avustralya vatandaşı Julian Assange, İsveç'e iade edilmemek için sığındığı Ekvador'un Londra büyükelçiliğinde siyasi parti kurdu. 2013 yılında yapılacak Avustralya Senatosu seçimlerinde yarışmayı hedefleyen Assange kurduğu Wikileaks Partisi'nin Melbourne'de yapılan açılışına internet aracılığıyla katıldı. Assange, senatoda Victoria eyaleti için adaylığını koyacağını açıklarken, partisi için 7 kişiyi aday göstereceğini belirtti ve bu kişilerin akademisyen, gazeteci ve insan hakları savunucularından oluştuğunu söyledi. Partisinin en önem verdiği ilkelerin, şeffaflık ve hukukun üstünlüğü olacağına dikkati çeken Assange, senatör olarak dokunulmazlık almak istiyor, Bu sayede elçilik binisından rahatça çıkabilecek olan Assange, aksi takdirde, elçilikten çıktığı anda ABD'ye iade edilecek ve orada ömür boyu hapis cezasıyla yargılanacak.

4/ 9