Günün öne çıkan haberleri

Günün öne çıkan haberleri

Günün öne çıkan haberleri

Güzelliği başına dert oldu!

İran'ın Kazvin şehrinde belediye meclisi üyeliğine seçilen Nina Siahkali Moradi, siyaset için 'fazla çekici' olduğu gerekçesiyle görevinden alındı. The Times gazetesine göre, 10 binden fazla oy alarak 163 aday içerisinde 14'üncü olan Moradi, muhafazarkarlar tarafından belediye meclisinden ihraç edildi. Moradi'nin saçlarının tamamen kapalı olduğu seçim posterlerinin İslami hukuka aykırı olması yüzünden seçim sonucunun iptal edildiği belirtildi. İran'da İnsan Hakları için Uluslararası Kampanya'nın Facebook'tan yayınladığı bildiride belediye konseyine bir kadının girmesinden rahatsız olan muhafazakarların, onun güzelliğini bahane gösterdiği yazıldı. Üst düzey bir belediye görevlisi ise "Mecliste manken görmek istemiyoruz" dedi.

1/ 20
Günün öne çıkan haberleri

Dünyanın en büyüğü benim!

BAE Şeyhi'nin Azzam isimli 180 metrelik dev yatı, Rus işadamı Abramoviç'in 163.5 metrelik yatı Eclipse'i geçerek dünyanın en büyük mega yatı unvanını kaptı.

Yapımı 4 yılda tamamlandı

Geçen ay Kuzey Denizi'nde test sürüşü yapılan mega yat Azzam, Guinnes Rekorlar Kitabı'na 'Dünyanın en büyük yatı' olarak girdi. Birleşik Arap Emirlikleri Devlet başkanı Şeyh Halife Bin Zayid El Nahyan'a ait olan mega yatın yapımı dört yılda tamamlandı. Fransız yat tasarımcısı Christophe Leoni, 1,5 milyar dolar değerindeki 'yüzen sarayın', yatçılıkta çığır açtığını ifade etti.

Eclipse gölgede kaldı

Aynı zamanda dünyanın en hızlı yatı da olan Azzam 94 bin beygir gücünde. 'Yüzen saray'ın 20 metrekarelik salonuyla birlikte 50 suiti bulunuyor. Yatın 50 kişilik çalışan kadrosu olacak. Azzam, bu özellikleri sayesinde Rus milyarder Abramoviç füze savunma sistemli 165 metrelik Eclipse isimli yatını dahi gölgede bıraktı.

2/ 20
Günün öne çıkan haberleri

Ülkeme zarar verdim üzgünüm!

ABD'ye ait yüzbinlerce gizli diplomatik belgeyi WikiLeaks sitesine sızdıran Manning, mahkemede özür diledi. Avukatı ceza indirimi istedi

Wikileaks'in internet sitesinde yayımlanan ABD ordusuna ait gizli bilgileri sızdırmak suçlamasıyla askeri mahkemede yargılanan er Bradley Manning, ülkesine zarar verdiği için özür diledi, hakimden kendisine üniversiteye gitme ve üretken bir vatandaş olma fırsatını vermesini istedi. Manning, mahkemedeki ifadesinde, Oklahoma'da geçen sorunlu çocukluğu ve erkek bedeninde kadın gibi hissetmesi nedeniyle orduda yaşadığı yoğun psikolojik baskıyı dile getirdi. "Hareketlerim insanlara ve ABD'ye zarar verdiği için üzgünüm" dedi.

'Topluma faydalı olmak istiyorum'

İfadesini metinden okur gibi görünen ve birçok kez hakimle göz teması kuran Er Manning, ne yaptığının farkına vardığını ve savaşın açılma şekli konusundaki endişelerine dikkati çekmek için yasal yöntemler bulması gerektiğini anladığını söyledi. Er Manning ayrıca üniversite diploması almak istediğini belirterek, kendisine toplum için daha faydalı biri olma fırsatı verilmesini talep etti.

90 yıl hapis alacak

Manning'in ifadesinin, mahkemede şubat ayında yaptığı açıklamayla çeliştiği dikkati çekti. Manning, şubat ayında deniz aşırı ülkelerdeki ABD askerlerinin eylemlerini kınamış ve orduyu 'kana susamış' sözleriyle nitelendirmişti. ABD'nin Afganistan ve Irak'taki faaliyetlerine dair gizli bilgileri Wikileaks'e sızdırdığı iddiasıyla Fort George G. Meade Askeri Üssü'nde yargılanan er Bradley Manning, suçlu bulunması halinde 90 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

3/ 20
Günün öne çıkan haberleri

'Beklediğimden uzun yaşadım!'

Küba'nın eski lideri Fidel Castro, 87'nci yaş günü sebebiyle ülkenin resmi gazetesi Granma'ya yazdığı makalede 'hala yaşadığına şaşırdığını' söyledi. Makalesinde, "Tahmin ettiğimden uzun yaşadım" yazan Castro, midesindeki rahatsızlık yüzünden görevini 2008'de kardeşi Raul'a bırakmıştı. Castro ayrıca, 1961'deki Domuzlar Körfezi Çıkarması'nda ABD'ye karşı güç kaybeden Küba'ya, Kuzey Kore'nin silah yardımında bulunduğunu yazdı. Karşılığında bir kuruş' bile istemediğini belirtti.

4/ 20