Hakkari yine karıştı

Ahmet Türk'e yapılan yumruklu saldırı protesto eden grupla polis arasında gerginlik yaşandı.

Hakkari yine karıştı

Kapatılan DTP’nin eski Genel Başkanı, Mardin eski milletvekili Ahmet Türk'ün Samsun'da uğradığı yumruklu saldırıyı protesto eden 5 bin kişi yürüyüş yaptı. Basın açıklamasından sonra bir grup Gençlik Caddesi'nde bulunan Jandarma Lojmaları önünde slogan atmaya başlayınca polis gözyaşartıcı gaz ve cop kullanarak müdahalede bulundu. Kentte kepenkler kapanırken, olaylar sürüyor.

1/ 13
Hakkari yine karıştı

Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı protesto etmek isteyen grup Kayacan Caddesi'nde BDP İl binası önünde toplandı. Yaklaşık 5 bin kişi buradan Bulvar Caddesi'ndeki Belediye binası önüne kadar ‘Başkana uzanan eller kırılsın', ‘Çölemerik (Hakkari) faşizme mezar olacak', sloganları attı.

2/ 13
Hakkari yine karıştı

Belediye binası önünde yapılan basın açıklamasına Belediye Başkanı BDP'li Fadıl Bedirhanoğlu, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP İl Başkanı M.Sıdık Akış da katıldı. Basın açıklamasını Mezopotamya Yakınları Kaybedenler Derneği Başkanı Mikayil Atan okudu. Atan, Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı alçakça bulduklarını belirterek, şöyle dedi:

3/ 13
Hakkari yine karıştı

“DTP'nin Genel Başkanı Ahmet Türk'e alçakça bir saldırı düzenlenmiştir. Dünya kamuoyu ve özellikle AKP hükümeti, Trabzon- Samsun hattının Hırant Dink olayı ile açığa çıkmış, nasıl bir hat, nasıl bir kirli ilişki ağı olduğunu görmüş ancak, bugüne kadar bunun tedbiri alınmamıştır. BDP'nin başarısını hazmedemeyen AKP hükümeti Kürt sorununun çözüm noktasında içi boş ve zamana yayılan tavır sergilemiş, halkımızın sergilemiş olduğu barış adımlarını terörize etmeye çalışmıştır. Sadece Tayip Erdoğan her defasında demokratik talep ve isteklerini dile getiren halkımızı hedef göstermiştir. Milliyetçiliği, ırkçılığı ve militarizmi kendisine klavuz edinen savaş rantçısı bir takım savaş odakları, pravakosyonlar çıkarmanın peşine düşmüşlerdir. Özellikle CHP'nin çatışma, ölüm, kan ve gözyaşından başka bu topluma önerecek bir çözüm olmadığı da açıktır. Deniz Baykal, Kürt raporlarında barıştan aftan söz ederken, ‘barış gruplarının' Türkiye'ye gelişlerinde aynı Baykal çark ederek hukuk katledilmiştir, hükümet teslim olmuştur. ‘Bu işin özü yanlıştır' gibi ifade ve açıklamalarla miliyetçilği, ırkçılığı ve şövenizmi tetiklemiştir.”

4/ 13