Hakkari yine karıştı

Lice'de 2 kişinin öldüğü olayı protesto amaçlı düzenlenen yürüyüş ardından kent merkezinde olaylar çıktı.

Hakkari yine karıştı

Sessiz biten yürüyüş ardından kent merkezindeki bir lokantaya molotof kokteyli ve taşlarla saldıran gösterici gruba polis tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba atarak müdahalede bulundu.

1/ 10
Hakkari yine karıştı

Diyarbakır'ın Lice İlçesi'nde 2 kişinin ölümü ile sonuçlanan olay Hakkari'de BDP tarafından yapılan yürüyüşle protesto edildi. BDP il binası önünde bir araya gelen ve aralarında Belediye Başkanı Dilek Hatipoğlu, BDP il eş başkanları Mustafa Miras Çallı, Mehtap Daştan Demirer, STK Temsilcilerinin de bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi ellerindeki pankartlarla yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Caddesi'nden, Altay Caddesine oradan da Bulvar Caddesi'ne geçen grup basın açıklamasının yapılacağı Belediye binası önüne geldi.

2/ 10
Hakkari yine karıştı

Grubun geçtiği güzergahta polis geniş güvenlik önlemi aldı. Şenler kavşağında güvenliği sağlayan bir polis memurunun yanlışlıkla attığı gaz bombası arkadaşının kafasına isabet etti. Burada Lice'de hayatını kaybedenler için yapılan 1 dakikalık saygı duruşu ardından açıklama yapan BDP Hakkari Merkez ilçe Başkanı Halit Soydan, Abdullah Öcalan tarafından başlatılan 'Barış süreci' ile birlikte 1.5 yıldır ülkede huzur ve güven havasının estiğini belirtti. Soydan, şöyle dedi:

3/ 10
Hakkari yine karıştı

"Kürt Halk önderi Sayın Öcalan'ın başlattığı barış sürecine devlet ve AKP hükümeti ısrarla karakol yaparak cevap veriyor. Buradan Başbakan Erdoğan'a sesleniyorum. Sizler Kürtleri gariban olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Bugüne kadar Kürtler kendi mücadeleleriyle buraya geldi. Bundan sonra da siz Kürtler'i asla bu mücadelelerinden vazgeçiremezsiniz. Kürtler'in bu barış eline cevap verin. Hakkari halkı olarak Lice halkının yanındayız ve onların gürlerdir başlatmış olduğu bu sürece destek verdiğimizi buradan belirtmek istiyoruz."

4/ 10