Hakkaride esnaf eylem yaptı

Şemdinli'de bir grup, jandarmanın kontrol noktalarında denetimi artırmasına tepki gösterdi.

Hakkaride esnaf eylem yaptı

Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'ndeki jandarma kontrol noktalarındaki denetimlerin artırılması, tepkilere neden oldu. esnaf, kepenk kapatarak protesto eyleminde bulunurken, kamyon sürücüleri ile birlikte yaklaşık 1000 kişi de Kaymakamlık ve İlçe Jandarmaya Komutanlığı binasına yürüdü. Kaymakamlık önünde toplanan kalabalalık grup ‘Kaymakam istifa' diye slogan attı.

1/ 9
Hakkaride esnaf eylem yaptı

Hakkari'nin İran ve Irak’a sınırı olan Şemdinli İlçesi'nde sınırda bulunan belde ve köylere ulaşım sağlayan yollardaki jandarma kontrol noktalarındaki denetimlerin sıklaştırılması, tepkiye neden oldu. İran ve Irak sınırında sınır ticareti ve kaçak akaryakıt ile çeşitli malzemeler getirerek geçimlerini sağlayan yüzlerce kamyon ve kamyonet sürücüsü öğle saatlerine doğru ilçe merkezinde kontak kapattı.

2/ 9
Hakkaride esnaf eylem yaptı

Bu arada esnaf da kepenk kapatarak eyleme destek verdi. İlçe Jandarma Komutanlığı önünde toplanan kalabalık oturma eylemi yaparak ilçe Jandarma Bölük Komutanı için ‘Binbaşı istifa' sloganları attı. Kalabalık buradaki eylemin ardından da Kaymakamlığa yürüdü. Geniş önlemlerinin alındığı kaymakamlık önünde toplanan kalabalık burada da ‘Kaymakam istifa' sloganları attı.

3/ 9
Hakkaride esnaf eylem yaptı

Tüm dükkan ve işyerlerinin kapalı olduğu ilçede eylem yapan grup, seçimlerden sonra denetimlerin artırıldığı belirtildi. Eylemci grup, aş ve ekmek istediklerini, geçinmek için sınır ticareti yaptıklarını söyledi. Gerginliğin devam ettiği ilçede Kaymakam Hakan Şen’in 10 kişi ile görüşüp sorunlarını dinleyeceği belirtildi.

4/ 9