Halep'e Rus yardımı !

Halep'e Rus yardımı !

Rejim ve Rusya'nın yoğun bombardımana tuttuğu kentte sokaklar cesetle doldu, kaçmayı başaranlar ise perişan halde. Çatışmalardan kurtulanlar bir parça yiyecek için birbirini ezdi. Ordu tarafından dağıtılan yardım poşetlerinde Rusça yazılar dikkat çekti.

 

1/ 12
Halep'e Rus yardımı !

Suriye'nin kuzeyindeki Halep'te hafta sonundan bu yana şiddetlenen çatışmalar, dün onlarca kişinin ölümüne yol açtı. Cub el Kubbe semtinde hava saldırısına hedef olan sivillerin cesetleri sokaklara saçıldı.

Rejimin ele geçirdiği bölgelerden göç eden sığınmacı grubu, daha güvenli bir yere ulaşmak için bavullarıyla kaçmaya çalışırken yine rejim tarafından vuruldu.

2/ 12
Halep'e Rus yardımı !

500 kişi kayıp

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, Şam rejiminin tamamen kuşattığı kentten kaçanları tutukladığını bildiriyor. Tutuklanan haber alınamayan sivil sayısı halihazırda 500'den fazla, ailelerin başvurduğu resmi yetkililer ise söz konusu şüphelilerin 'özel bir yerde' tutulduğunu söylüyor. Rejim güçleri, sivillerin yalnızca kimlik kontrolünden geçirildiğini savunuyor.

3/ 12
Halep'e Rus yardımı !

İzdiham

Kaçmayı başaranların hali de perişan. Uluslararası haber ajansları, bölgeden sivillerin yiyecek yardımı almak için birbirini ezdiği fotoğraflar geçiyor. Fotoğraflarda dikkat çeken ayrıntı ise, dağıtılan yardım poşetlerinin üzerinde Rusya ile Suriye bayrağının birlikte yer alması ve Rusça yazılar olması.

İç savaşın aylardır en şiddetli hissedildiği kenttin doğusunda Hastane yok, birkaç doktor kaldı.

4/ 12