Halep'te korkulan oldu !

Halep'te korkulan oldu !

Suriye'de rejim güçleri Halep'te gerçekleştirdiği operasyonda, kentin doğusunda stratejik öneme sahip Sahur bölgesini ele geçirdi. Böylece muhalifler son günlerde, hakim oldukları alanın üçte birini kaybetti. Halep'in doğusuna düzenlenen saldırılarda ölen sivillerin sayısı 613'e çıkarken; yaklaşık 300 bin sivilin, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştığı bildirildi.

1/ 11
Halep'te korkulan oldu !

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Suriye ordusunun, Halep'in stratejik önemdeki bölgelerinden Sahur'un kontrolünü ele geçirdiğini açıkladı.

Reuters'ın haberine göre, örgütün direktörü Rami Abdulrahman, "Bu muhalefet için Halep'te 2012'den bu yana en büyük yenilgi. Muhalefet büyük ilerlemesi sırasında Halep'te ele geçirdiği bölgenin üçte birini kaybetti" dedi.

2/ 11
Halep'te korkulan oldu !

Suriye ordusu tarafından bu sabah yapılan bir açıklamada da, El Sakhur bölgesinin ordu ve müttefikleri tarafından ele geçirildiği bildirildi. Bu bölgenin ordunun eline geçmesi, muhaliflerin hakimiyetindeki alanın ikiye bölünmesi riskini doğuruyor.

3/ 11
Halep'te korkulan oldu !

300 BİN SİVİL 30 KİLOMETREKAREDE SIKIŞTI

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Suriye'de Esad rejimi ve İran destekli Şii milislerin Halep'in doğusuna düzenlediği saldırılarda ölen sivillerin sayısı 613'e çıkarken, yaklaşık 300 bin sivil, 30 kilometrekarelik bölgede sıkıştı. Rejim güçleri ve Şii milisler, son 13 gündür Halep'in doğusunda muhalif güçlerin kontrolündeki semtlere havadan ve karadan şiddetli saldırılar düzenliyor.

Halep'teki sivil savunma ekibi sorumlusu İbrahim Ebu Leys, AA muhabirine yaptığı açıklamada, cumartesi gününden bu yana 105 sivilin hayatını kaybettiğini ve ölü sayısının 508'den 613'e yükseldiğini söyledi.

4/ 11