Haliç Metro Köprüsü açıldı

Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Haliç Metro Köprüsü açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı Metro Hattı açılışını gerçekleştirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı metro hattı açılış töreninde kurdele kestikten sonra vatman koltuğuna geçti.

1/ 9
Haliç Metro Köprüsü açıldı

Bu sırada Erdoğan'ın yanına 2 kişi geldi. Erdoğan bu 2 kişiye cüzdanından çıkardığı parayı verdi. Daha sonra Erdoğan'ın vatman koltuğunda oturduğu metro hareket etti. Erdoğan'ın vatman kabininde bulunduğu metro Haliç Metro Geçiş Köprüsü üzerine geldiğinde durdu.

2/ 9
Haliç Metro Köprüsü açıldı

Erdoğan ve beraberindekiler metrodan inerek köprü üzerinde bir süre incelemelerde bulundu. Mevcut Unkapanı Köprüsü'nün ortalama 200 metre güneyinde, 2 Ocak 2009'da yapımına başlanan köprü, dünyada ileri teknolojik köprülerde uygulanan "eğik askılı cable-stayed" sistemiyle inşa edildi.

3/ 9
Haliç Metro Köprüsü açıldı

Ortası raylı sistem, iki kenarı yayaya açık olarak yapılan, 460 metresi deniz üzerinde olmak üzere 936 metre uzunluğundaki köprünün sudaki kısmında 4 ayak bulunuyor. Köprü, deniz ortasında 47 metre yüksekliğindeki iki ayağa oturuyor. Denizden yüksekliği 13 metre olan 12,6 metre genişliğindeki köprünün Unkapanı tarafında açılır kapanır bir bölüm de yer alıyor.

4/ 9