Hastanelerde devrim!

Sağlık Bakanlığı, geleneksel tıp uygulamalarını yasayla takip altına almak için harekete geçti

Hastanelerde devrim!

Sağlık Bakanlığı, hacamat, akupunktur, hipnoz ve mezoterapi gibi geleneksel tıp uygulamalarını yasayla takip altına almak için harekete geçti. Uygunsuz ortamlarda sağlıksız tedavi yöntemlerinin önüne geçmeyi planlayan bakanlık, geleneksel uygulamaların klinik ve hastanelerde uygulanması için yönetmelik çalışmalarına başladı.

1/ 7
Hastanelerde devrim!

4 YILLIK ÇALIŞMA
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Şencan yönetiminde ekibin çalıştığı “Geleneksel Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları” yönetmelik taslağında tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları konusunda 4 yıllık çalışma yapıldı. Sahada yapılan uygulamalar sonunda tedavi yöntemlerine ilişkin 31 başlık belirlendi.

2/ 7
Hastanelerde devrim!

tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları ile ilgili 5 grup oluşturuldu. Her grup için koordinatörler belirlendi. Etkililiği ve güvenliği sağlamak amacıyla geleneksel, tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamaları ile ilgili düzenlemeler yönetmelik altına alınacak.

3/ 7
Hastanelerde devrim!

KOMİSYONDA 3 PROFESÖR
Mevzuat çalışmalarına katkı sağlamak için bilimsel araştırmalar yapmak üzere Geleneksel, Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Uygulamaları Daire Başkanlığı bünyesinde 3 uzman doktor ve 3 profesör doktordan oluşan bir komisyon kuruldu. Komisyon geleneksel, tamamlayıcı, alternatif tıp uygulamaları grupları altında belirlenen uygulamalar hakkında dünyada ve Türkiye’de yapılan bilimsel çalışmalar ve yayınları inceledi. Belirlenen bu uygulamaların kanıta dayalı olarak tanımlamaları yapıldı.

4/ 7