Haydarpaşada 1915 gerginliği !

Haydarpaşa Garı girişinde sözde soykırım için yapılan gösteride olaylar çıktı..

Haydarpaşada 1915 gerginliği !

24 Nisan 1915’te İstanbul’da Ermeni toplumunun önde gelen isimlerinin tehcir edildiğini söyleyen grup yaptığı basın açıklamasında, "İnsan hakları savunucuları olarak bu olayların adının konulmasını istiyoruz" denildi. Grup daha sonra denize karanfiller attı.

1/ 16
Haydarpaşada 1915 gerginliği !

Grup dağılacağı sırada, gar çevresindeki bazı vatandaşlar tepki gösterdi. Tepki gösteren vatandaşlar,"Önce Ermenilerin yaptığı katliamları okuyun. Burası özür dilenecek yer değil" diye bağırdı. Polis araya girerek vatandaşları, gar çevresinden uzaklaştırdı. Kısa süreli gerginliğin ardından İHD üyeleri tekne ile gar önünden uzaklaştı.

2/ 16
Haydarpaşada 1915 gerginliği !

KARŞIT GÖSTERİ

Bu arada İHD üyelerinin eylem yapacağı haberini alan 15 kişilik grup gar içinde toplandı. Aralarında Emekli Orgeneral Edip Başer bulunduğu gruptaki bazı kişilerin Türk bayrağı taşıdığı görüldü. Başer, yaptığı açıklamada "Burada toplanan Büyükelçilere destek için buradayım" dedi. Grup, Ermeniler tarafından öldürüldüğü belirttikleri Türklerin fotoğraflarını taşıdı. Grup üyeleri ile karşı gruptaki bazı kişiler arasında kısa tartışma yaşandı. Grup üyeleri daha sonra olaysız dağıldı.

3/ 16
Haydarpaşada 1915 gerginliği !

AGOS GAZETESİ ÖNÜNDE 1915 PROTESTOSU...

Ezilenlerin Sosyalist Platformu (ESP) üyesi bir grup saat 12.30 sıralarında Agos gazetesi önünde toplandı. Sözde Ermeni soykırımı protesto eden grup adına basın açıklamasını Ersin Sedefoğlu yaptı. Sedeoğlu, "24 Nisan 1915, Ermeni halkının büyük acılar çektiği bir dönemin simge tarihidir. Aradan 95 yıl geçmesine rağmen unutulmamıştır. 1 milyonu aşkın Ermeninin sürgün edilmesine, yaklaşık 800 bin insanın ölümüne neden olan tehcir politikası devlet tarafından sistematik şekilde uygulanmıştır" dedi.

4/ 16