Herkes bu ülkelerde yaşamak istiyor

Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kültürel çeşitlilikleri ve güçlü ekonomileriyle öne çıkan ülkeler.

Herkes bu ülkelerde yaşamak istiyor

Tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri, kültürel çeşitlilikleri ve güçlü ekonomileriyle öne çıkan, dünyanın en yaşanılası 10 ülkesi


International Living dergisi tarafından her yıl yayımlanan Yaşam Kalitesi Endeksi’nin 30’uncusu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Ülkelerin ağırlıklı olarak ekonomi, kültür, tarihi ve doğal güzellikler, özgürlük, çevre, altyapı, güvenlik ve risk gibi kriterlere göre sıralandığı listenin bu yılki birincisi Avrupa’dan çıktı.

1/ 12
Herkes bu ülkelerde yaşamak istiyor

FRANSA

Fransa’yı en yaşanılır ülkeler arasında birinciliğe çıkaran iki faktör dünyada en iyi işleyen sağlık sistemine sahip olması ve tadına doyum olmayan yemekleri.

Fransa’da uygulanan sosyal sigorta sistemi, ülke nüfusunun yüzde 80’inin kapsıyor. Hükümet ayrıca, serbest meslek sahipleri ve tarım işçileri için ek bütçe sağlıyor.

Dünyanın en güzel şarabını üreten ülkesi olarak kabul edilen Fransa, ayrıca 400 çeşit peynirle en çeşitli peynir menüsüne sahip ülke.

Fransa’nın kötü tarafları ise sıkı bürokrasi ve yüksek vergiler.

2/ 12
Herkes bu ülkelerde yaşamak istiyor

AVUSTRALYA

En hareketli ve sağlıklı yaşam tarzına sahip ülke kabul edilen Avustralya’da, balıkçılık, yatçılık ve su sporları halkın en büyük uğraş alanlarından biri. Ülkede insanlar hafta sonlarını kumsalda geçirmeye alışkınlar.

Sahip olduğu göçmen nüfus Avustralya’nın kültürüne hem renk katıyor hem de çeşitli sorunlara neden oluyor.

Avustralya halkı genel olarak arkadaş canlısı yapısıyla tanınıyor. Ülkedeki başlıca sorun, yüksek konut fiyatları olarak gösteriliyor

3/ 12
Herkes bu ülkelerde yaşamak istiyor

İsviçre

Doğal ve ekonomik zenginlikleriyle, Avrupa’da en kaliteli yaşam olanaklarından birini sunan İsviçre, dünyanın bankacılık devi olarak kabul ediliyor.

Bunun başlıca nedeni, Avrupa Birliği (AB) ve Euro Bölgesi üyesi olmayan ülkedeki bankacılık işlemlerinin hem kolayca hem de üst düzey gizlilik içinde yapılabiliyor olması.

Güçlü bir kültürü olmadığı söylenen ülkede, son dönemde aşırı sağcı görüşler yükseliyor.

4/ 12