Herkes Tank Adamı arıyor

Çin'de 1989 yılında meydana gelen öğrenci olaylarında yüzlerce kişiyi öldüren adam aranıyor.

Herkes Tank Adamı arıyor


Çin'de 1989 yılında meydana gelen öğrenci olaylarının üzerinden 20 yıl geçti. Ancak dünya hala 'Tank Adamı' arıyor. 5 Haziran 1989 günü Jeff Widener'ın Tiananmen Meydanı'nda çektiği bu fotoğraftaki Çinli hala kayıp.

1/ 21
Herkes Tank Adamı arıyor


Olayların simgesi haline gelen 'Tank Adam'ı bulmak için başta Asya olmak üzere tüm dünya basını seferber olmuş durumda. Hakkında birçok iddia ortaya Çinlinin olaydan sonra tutuklandığı, kaçtığı hatta öldürüldüğü belirtiliyor. Tank Adam'ın Tayvan'da yaşayan bir arkeolog olduğu bile iddia edildi. Ancak dünyanın en gizemli insanlarından biri olan Çinli adamın, "kim olduğu, başına neler geldiği ve nerede yaşadığı" hala bir sır.

2/ 21
Herkes Tank Adamı arıyor


Haziran 1989'a bağlayan gece, öğrenciler, akademisyenler ve entelektüeller, Çin Komünist Partisi yönetimi altındaki hükümetin yozlaşmasını protesto etmek ve daha fazla söz hakkı için Tiananmen Meydanı'nda bir araya gelmişlerdi.

3/ 21
Herkes Tank Adamı arıyor


Çin Halk Cumhuriyeti'nin askeri gücü olan Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun gruba müdahalesi sonucu 4 Haziran, tarihe kanlı ve korkunç bir sayfa olarak geçti.

4/ 21