Hıdırellez çoşkusu

Hıdırellez çoşkusu

Her yıl 6 Mayıs günü kutlanan ve halk arasında baharın başlangıç günü olarak kabul edilen, Hıdrellez Bahar Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlandı

1/ 26
Hıdırellez çoşkusu

ÇANAKKALE'nin Gelibolu İlçesi'nde Hıdırellez kutlamaları kapsamında sahile akın eden yüzlerce kişi, dilek tutup, gerçekleşmesi için dua etti.

2/ 26
Hıdırellez çoşkusu

Hazreti Hızır ve Hazreti İlyas'ın buluşarak dilekleri gerçekleştirdikleri gün olduğuna inanılan, baharın müjdecisi Hıdırellez, Gelibolu'da da coşkuyla kutlandı. Gece sokak aralarında ateş yakıp üstünden atlayan vatandaşlar, gün doğarken Hamzakoy ve Feneraltı mevkilerinde sahile indi. Deniz kıyısında toplanan Gelibolulular, burada dua etti. Daha sonra kumsala, sahip olmak istedikleri ev ve arabaları simgeleyen şekiller çizdi. Bazı kişiler, dileklerinin kabul olması için bereket getirdiğine inanılan deniz suyu ile sahilden topladıkları 41 taşı evlerine götürdü.

3/ 26
Hıdırellez çoşkusu

Gezmek için Gelibolu’ya gelen Melek Kabaoğlu, sahildeki kalabalığı görünce çok şaşırdığını söyledi. Kabaoğlu, tesadüfen karşılaştığı manzara sonrası herkes ne yapıyorsa aynısı yaptığını belirtti. Hıdırellez için sahile inen Cemile Karaman da "Her yıl 6 Mayıs'ta baharı müjdeleyen bir gün olarak buraya gelenler Hıdırellezi kutluyor, dua edip Allah katından bir şeyler diliyor. İsteklerini olması için, deniz kenarına kimisi ev, kimisi araba çiziyor. Kimileri de bereket olsun diye deniz suyu ve 7 karınca yuvasından toprak alıyor. Biz de arkadaşlarımızla buraya gelerek dileklerimizi diledik, ev yaptık. Herkesin ne dileği varsa Allah kabul etsin" dedi.

4/ 26