Hrant Dink ölümünün 4. yılında anıldı

Hrant Dink, ölümünün 4. yılında Halaskargazi Caddesi üzerindeki gazete binası önünde anıldı.

Hrant Dink ölümünün 4. yılında anıldı

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink, ölümünün 4. yılında silahlı saldırıya uğradığı Halaskargazi Caddesi üzerindeki gazete binası önünde anıldı.

1/ 21
Hrant Dink ölümünün 4. yılında anıldı

Tören için binlerce kişi saatler öncesinde gazete önünde toplandı. Ellerinde, 'Katilini arıyoruz', 'Hrant İçin Adalet İçin', '4 yıldır yargıç yok', '4 yıldır vicdan yok', 'Partisi var adalet yok' yazılı pankart ve dövizler taşıyan kalabalık, "Hepimiz Hrant'ız hepimizi Ermeni'yiz' şeklinde sloganlar attı.

2/ 21
Hrant Dink ölümünün 4. yılında anıldı

Saldırının yaşandığı yerde mumlar yakıldı, kalp şeklindeki çelenge karanfiller bırakıldı. Toplumsal Bellek Platformu üyesi olan ve 1979'da katledilen Abdi İpekçi'nin kızı Nükhet İpekçi yaptığı konuşmada, "Bu tür cinayetler bir daha asla işlenmesin. Gelecek kuşaklar böyle bir utancı yaşamasın, taşımasın. Ama artık öğrendiğimiz bir şey var, bu tür cinayetleri artık siyasi cinayet, linç, katliam gibi sözlerle tanımlamayacağız. Çünkü var olan yasalar şimdilik yetersiz kalsa da bunların insanlığa karşı işlenmiş suçlar kapsamına girdiğini biliyoruz.

3/ 21
Hrant Dink ölümünün 4. yılında anıldı

Artık bir adımız var. Adımızı biliyoruz ama bu cinayetleri kimlerin aydınlatacağını bilmiyoruz. Bilmek istiyoruz, görmek istiyoruz ve neredesiniz?" şeklinde konuştu. Dink'in eşi Rakel Dink, gazete penceresinden kalabalığı selamlarken, bir konuşma yapmadı. Tören sebebiyle cadde trafiğe kapatıldı.

4/ 21