İddianamede Başbakan tek mağdur

'Twitter örgütü' iddianamesinde Babakan tek mağdur gösterildi.

İddianamede Başbakan tek mağdur

İZMİR’deki Gezi eylemleri sırasında twitter üzerinden insanları suça teşvik ettikleri iddiasıyla 'örgüt' olarak değerlendirilip gözaltına alınan 29 kişi için, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tek mağdur olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yer aldığı iddianamede, şüphelilere ait 'Arkadaşlar Atatürk Lisesi’nde tıbbi destek yapılıyor', 'Saat 19.00’da, Gezi Parkı için, yapılan haksızlık için, insanlık için Alsancak İskele’de buluşuyoruz', 'İzmir Alsancak Gül Sokak için gönüllü doktor telefrı', 'Karşıyaka Girne tarafında eve erzağa ihtiyacı olanlar bana ulaşsın' twitleri suç delili olarak sayıldı. 

(DHA)

1/ 26
İddianamede Başbakan tek mağdur

İstanbul’da başlayan Gezi Parkı protestoları sırasında İzmir’de de eylemler yapıldı. Özellikle Alsancak semtinde, Gündoğdu Meydanı’nda ve Basmane Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, Gezi Parkı eylemlerine destek verip hükümeti protesto etti. İzmir’de 5 Haziran’da ise, Türkiye’de bir ilk olarak Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütlü suçlar soruşturma bürosunda görevli savcının talimatıyla harekete geçti. Gezi protestoları sırasında attıkları twitlerle, insanları kanunlara uymamaya tahrik ettikleri iddiasıyla, örgüt olarak değerlendirilen ancak birbirlerini tanımayan 39 kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen bu kişiler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

2/ 26
İddianamede Başbakan tek mağdur

İDDİANAMEDEKİ TEK MAĞDUR BAŞAKAN 

Operasyonun ardından savcının yaptığı soruşturma yaklaşık 7 ay sürdü. Gezi eylemlerinin yanı sıra atılan tweet’lere yönelik de hazırlanan iddianamede, 29 kişi hakkında, 'halkı kanunlara uymamaya tahrik ettikleri' iddiasıyla dava açıldı. Savcı diğer şüpheliler için ise kovuşturmaya gerek görmedi. İddianamenin en dikkkat çeken yeri, 'mağdur' bölümü oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ismi tek mağdur olarak iddianamede yer aldı. Davacının da, kamu hukuku olduğu yazıldı. 

3/ 26
İddianamede Başbakan tek mağdur

TWEET’TEN 3 YIL HAPİS İSTENDİ 
Gezi olaylarında kentte 33 banka, 17 ATM, 75 işyeri, 10 ikamet, 20 resmi ekip otosu, 31 otomobil, 27 belediye otobüsü, 10 resmi kurum binası, 16 çeşitli resmi kurum, 2 dershane, sanayi odası ile 8 parti binasında hasar meydana geldiğine yönelik bilgi iddianamede bulunmasına rağmen, sanık olarak gösterilen kişilerin bu olaylara bizzat katıldıklarının tespit edilemediği, suç unsuru olarak sosyal medya üzerinden yazdıkları yazılara yer verildi.

4/ 26