İftar nasıl açılmalı?

İftar nasıl açılmalı?

İftar nasıl açılmalı?

Bu sene de Ramazan'a kavuşmak üzereyiz. İçimiz kıpır kıpır dört gözle misafirimizi bekliyoruz. Artık bundan sonra bir ay boyunca, bütün hüzün ve sevinçlerimiz içinde cennet kokulu bir güzellik var. Seni seviyoruz ey Ramazan! Bu yıl da hoş geldin evimize, sokağımıza, şehrimize, ülkemize ve dünyamıza

1/ 21
İftar nasıl açılmalı?

Günler ne çabuk geçiyor. Recep, Şaban derken bu sene de şükürler olsun Ramazan ayına kavuşmak üzereyiz. Allah nasip ederse inşallah önümüzdeki pazartesiyi salıya bağlayan gece sahura kalkıyoruz. Sahuru, mukabelesi, iftarı, teravihi, fitresiyle bizi dolu dolu bir ay bekliyor.

2/ 21
İftar nasıl açılmalı?

Bu vesileyle bu haftaki yazımızı Efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) sahur ve iftarlarına ayıralım istedik. Acaba Efendimiz sahur ve iftarları, kısacası Ramazan'ı nasıl yaşıyordu?

3/ 21
İftar nasıl açılmalı?

Kaynaklarımıza baktığımızda Peygamber Efendimizin sahura kalktığını ve "Bir yudum suyla olsun sahur yapın..." (Umdetu'l-Kârî 8/ 70) buyurarak biz ümmetini sahur yapmaya teşvik ettiğini görüyoruz. Başka bir hadislerinde ise Peygamberimiz, "Sahur yapınız, zira sahurda bolluk-bereket vardır" (Buhârî, Savm 20) buyurarak dikkatlerimizi sahurun bereket yönüne çekiyor. İsterseniz hadiste altı çizilen "bereket" ifadesini biraz açalım:

4/ 21