İğrenç pazarlık ! Gizli kamerayla çekildi...

Libya'da kurulan pazarlarda insanların açık artırmayla satıldığı görüntülendi.

İğrenç pazarlık ! Gizli kamerayla çekildi...

Libya'da kurulan utanç pazarlarını yerinde araştıran Amerikan haber kanalı, insanların açık artırmayla satıldığını bildiriyor. Avrupa'ya gitmeye çalışan göçmenlerin Mayıs 2016'dan bu yana en önemli rotası olan Libya'da kurulan köle pazarları, CNN tarafından dünyaya duyuruldu.

Köle pazarından görüntüleri ekrana getiren uluslararası kanalın haberinde, satıcının açık artırmada fiyat artışını tekrarladığı duyuluyor. Pazarda satılan insanların fiyatları 400 dolardan başlıyor.

1/ 5
İğrenç pazarlık ! Gizli kamerayla çekildi...

CNN International, görüntüleri yayınlanan kölelerden birinin Nijeryalı olduğunu bildiriyor. Yirmili yaşlarındaki genç, 'çiftlik işleri için iri yarı, büyük erkek' sözleriyle anons ediliyor.

Başkent Trablus'un dışında kurulan pazara giden CNN ekibi, altı yedi dakikada açık artırmayla satılan insanları gizli kamerayla kaydetti.

Pazarda sıklıkla "Kazıcıya ihtiyacı olan kimse var mı? Bu bir kazıcı, güçlü iri bir adam" gibi ifadeler duyuluyor ve ardından teklifler toplanıyor.

2/ 5
İğrenç pazarlık ! Gizli kamerayla çekildi...

Fiyatların 800 dolara kadar çıktığı açık artırmada, en yüksek parayı veren yeni 'sahip' köleyi alıyor.

Daha önce satılan iki köleyle buluşan CNN muhabiri, büyük bir travma yaşayan ikilinin çok korktuğunu ve herkesten şüphelendiğini aktarıyor.

Köle pazarında satılan göçmenlerin çoğu Nijerya, Mali, Gana, Nijer gibi ülkelerden.

3/ 5
İğrenç pazarlık ! Gizli kamerayla çekildi...

Bu yıl 3 bin göçmen karaya çıkamadı

5 binden fazla göçmenin Akdeniz'de boğulduğu 2016, en ölümcül yıl olarak kayıtlara geçmişti. Bu yıl ise şimdiye kadar yaşamını yitirenlerin sayısı 3 bine ulaştı.

Çaresizce Libya sınırına yığılan on binlerce göçmenden ancak şanslı olanlar Avrupa'ya ulaşabiliyor. Çoğu ülkelerindeki iç karışıklar veya ekonomik buhrandan Avrupa kaçma hayali kuruyor, varını yoğunu satıp Libya'ya kadar geliyor.

4/ 5