İlk Rus turist kafilesi Antalya'da

İlk Rus turist kafilesi Antalya'da

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin düzelmesinin ardından 7.5 ay sonra Moskova- Antalya seferini gerçekleştiren Rus yolcu uçağı, 189 turistle bugün Antalya Havalimanı'na indi. Rus turist kafilesi, çiçekle karşılandı.

1/ 10
İlk Rus turist kafilesi Antalya'da

Geçen 24 Kasım'da Suriye sınırında, Rus savaş uçağının hava sahasını ihlal ettiği için Türk savaş uçağınca düşürülmesinin ardından Rusya, çeşitli kısıtlamalar getirdi. 3.5 milyonu Antalya'ya olmak üzere, yılda 4.5 milyona yakın turistin geldiği Rusya'dan Türkiye'ye uygulanan yasakların kalkmasıyla birlikte heyecanla beklenen ilk uçuş gerçekleşti. Tarifeli uçuşlarla ilk Rus turistlerin Ramazan Bayramı'nda gelmeye başladığı Rusya'dan, tamamı Rus yolcu olan ilk kafile bugün Antalya'ya geldi.

2/ 10
İlk Rus turist kafilesi Antalya'da

Rossiya Airlines'in (Russian State) Moskova-Antalya seferini gerçekleştiren FV 5859 sefer numaralı Boeing 737-800 uçağı, 189 yolcusuyla birlikte saat 10.30'da Antalya Havalimanı 2'nci Dış Hatlar terminaline geldi. 7,5 ay sonra gelen ilk Rus turist kafilesi, Antalya Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Yavuz, Antalya DHMİ Baş Müdürü Osman Serdar ve ICF Airports Antalya Havalimanı yönetimi tarafından çiçekle karşılandı.

3/ 10
İlk Rus turist kafilesi Antalya'da

CHARTER DEĞİL

Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, bu uçuşun charter olmadığını ve tarifeli slotlar olduğunu belirterek, "Bu yolcular tarifeli gibi geliyor, ancak tamamı tur paketi satın almış yolcular. Charter uçuşlarda tur firması kiraladığı uçakları kendisi doldurur. Ama bu tarifeli uçuş izni almış normal havayolunun uçağı. Charter'a izin çıkana kadar bu şekilde olacak. Ülkeler arasında belli sayıda uçuş izni veriliyor, veslot deniyor. THY haftada 15 sefer yapıyorsa, bizim sivil havacılık da 15 Rus uçağına izin veriliyor. Ama bu ilk sorunlar nedeniyle bu izinler kullanılmıyordu ve şimdi kullanılıyor. Normal tarifeli uçuş izinleri. Geçici olarak bu şekilde akut probleme çözüm üretilecek. Zaten iki ülke arasındaki sorun nedeniyle Rusya tarafı bu izinleri kullanmıyordu ve charter izinleri çıkana kadar mevcut bu izinlerle Rus misafirlerimiz getirilecek" diye konuştu.

4/ 10