İngilizleri çıldırtan yapı

İngiltere hükümeti, Şangay Dünya Fuarı'ndaki standa yerleştirilen dev yapı için halkın vergilerini harcayınca tepki çekti.

İngilizleri çıldırtan yapı

İngiltere hükümeti, Şangay Dünya Fuarı'ndaki standa yerleştirilen dev yapı için halkın vergilerini harcayınca ağır eleştirilere maruz kaldı.

İngiltere halkı, ekonomik kriz ve sağlık sistemindeki skandalların ardından, ödediği milyonlarca dolar verginin abartılı bir hükümet projesine harcanmasıyla yeni bir şok geçirdi.

1/ 5
İngilizleri çıldırtan yapı

Söz konusu proje, Çin’in Şanghay kentinde düzenlenecek Dünya Fuar’ında İngiltere standının gözbebeği olacak “Tohum Katedrali.” Tam 60 bin demir çubuktan oluşan devasa yapı için, İngiltere tamamı halkın ödediği vergilerden oluşan 40 milyon dolar harcadı.

2/ 5
İngilizleri çıldırtan yapı

AMAÇ TİCARETİ TETİKLEMEK
Tohum Katedrali projesi UK Trade & Investment adlı devlet kurumu tarafından hayata geçiriliyor. Şirket yetkilisi Andrew Cahn, İngilizlerin Çin’de çok geleneksel yaşam tarzına sahip kabul edildiklerini, yapılan projeyle bu görüşü değiştirmek ve iki ülke arasındaki ticarete katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Cahn ayrıca, İngiltere’nin ileriye dönük ve son teknolojiye sahip bir ülke olduğunu vurguladı. Ancak İngiliz basını, hükümetin halktan alınan vergilerle tam 40 milyon dolar harcadığı bir projeye kalkışmasını ağır bir şekilde eleştirdi.

3/ 5
İngilizleri çıldırtan yapı

BASINDA AĞIR ELEŞTİRİ
Daily Mail, Cahn’ın sözlerine gönderme yaparak, tam 1 trilyon 235 milyar dolar devlet borcu olan İngiltere’nin giriştiği projeyle ciddi yatırımlar elde etmesi gerektiğini, aksi takdirde gülünç olmaktan öteye gidemeyeceğini ifade etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı projede tam olarak ne kadar vergi harcandığını açıklamazken, Daily Mail’e konuşan bakanlıktan bir yetkili, projenin “çok büyük bir kısmının” vergilerle karşılandığını belirtti.

İngiltere halkı şimdi bu fazlasıyla abartılı kabul edilen devasa yapının ülkelerine nasıl bir fayda getirebileceğini tartışıyor.

4/ 5