İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, vefatının 37. yılında düzenlenen törenlerle anılıyor.

İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

2. Cumhurbaşkanı İnönü için ilk tören Anıtkabir'de düzenlendi. Törende Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner ile İnönü'nün kızı Özden Toker, torunu Gülsün Bilgehan ve CHP'li bazı yöneticiler Arslanlı Yol'dan yürüyerek ulu önder Atatürk'ün mozolesine çelenk bıraktılar. İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

1/ 11
İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

Daha sonra Anıtkabir içerisinde bulunan İnönü'nün kabri başına geçen heyettekilerden Mustafa İsen Cumhurbaşkanlığı, Ertuğrul Günay Başbakanlık, Orgeneral Aslan Güner Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özden Toker ise İnönü ailesi adına kabre çelenk bıraktı. Heyettekilerin saygı duruşunda bulunmasının ardından İnönü ailesine taziyeler sunuldu.

2/ 11
İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kurtuluş Savaşı'nda Mustafa Kemal Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olarak vatan savunmasında aktif görev alan ve savaştan yorgun çıkan ülkenin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi için büyük çaba gösteren İsmet İnönü'nün, ülkenin önemli mimarlarından biri olduğunu bildirdi.

3/ 11
İnönü, vefatının 37. yılında anılıyor

Bakan Günay, İsmet İnönü'nün vefatının 37. yılı nedeniyle yayımladığı mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 2. Cumhurbaşkanı, ilk Başbakanı ve gerçek bir devlet adamı olan İsmet İnönü'yü vefatının 37. yılında saygı, minnet ve rahmetle anıyorum” dedi.

4/ 11