İnsan iskeletlerinde yeni gelişme

İnsan iskeletlerinde yeni gelişme

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, Bartın'nın Amasra İlçesi'nde geçen Nisan ayında inşaat için yapılan sondaj kazısında bulunan 50 insan iskeletinin, Bizans dönemine ait 800 yıllık olduklarının tahmin edildiğini söyledi.

1/ 6
İnsan iskeletlerinde yeni gelişme

İlçede bir vatandaş, 2 yıl önce Boztepe Mahallesi'ndeki arazisine inşaat yapmak içinamasra Müze Müdürlüğü'ne başvurdu. İlçenin çoğu alanının 3'üncü doğal SİT alanında bulunması nedeniyle Amasra Müze Müdürlüğü sondaj kazısı yaptı. Kazıda, geçmiş dönemlere ait tarihi bir yapıyla karşılaşılınca, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'na durum bildirildi. Kurul, kazı çalışmalarının genişletilmesi yönünde karar aldı

2/ 6
İnsan iskeletlerinde yeni gelişme

Amasra Müze Müdürlüğü'nün denetiminde geçen Nisan ayında yapılan ve yaklaşık 1 ay süren kurtarma kazısında 'Şapel' olduğu düşünülen taş yapı ile yapının çevresinde 50 insan iskeleti bulundu.

3/ 6
İnsan iskeletlerinde yeni gelişme

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, yapılan görüşmelerden sonra iskeletlerin özel bir yöntemle kutulara konulup incelenmek üzere 1 ay önce Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Antropoloji Bölüm Başkanlığı'na gönderildiğini söyledi. İskeletlerin 800 yıllık ve Bizans dönemine ait olduğunu düşündüklerini söyleyen Aydın, şöyle konuştu:

4/ 6