IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler

İngiltere’de 11 yaşındaki Aum Amin, IQ testinde ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Stephen Hawking’ten daha fazla puan almayı başardı

IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler

İngiltere’de 11 yaşındaki ilkokul öğrencisi Aum Amin’in zeka katsayısı testinden (IQ) aldığı sonuç günün en çok konuşulan konularından biri oldu. Dünyanın en prestijli IQ testlerinden olan Mensa sınavına giren Aum Amin’in IQ’su 162 çıktı. Geçtiğimiz yıl da İngiltere’de yaşayan 13 yaşında bir kız, aynı testtten aynı sonucu alarak uzmanları şaşırtmıştı.

1/ 6
IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler

Amin’in zeka katsayısı dünyaca ünlü fizikçiler Albert Einstein ve Stephen Hawking’in IQ seviyelerinden 2 puan daha fazla. Zeki çocuk Amin, Mensa Kulübü’nden davet aldı. Kulüp dünya üzerinde üstün zekalı kişilerin oluşturduğu özel bir grup. Uzmanlar elde ettiği değerin 18 yaşından küçük birinin alabileceği en yüksek skor olduğunu belirtiyor. Kendisi de bir Albert Einstein ve Stephen Hawking hayranı olan Amin, “Böyle güzel bir sonuç aldığım için çok güzel hissediyorum. Şimdiye kadar yapmak istediğim herşeye başarıya ulaştım” dedi.

2/ 6
IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler

Aum Amin’in annesi Boskey Amin, oğluyla birlikte başka hiçbir çocuğun sınava girmediğini belirterek, “Mümkün olan en yüksek sayıyı aldığı için onunla çok gurur duruyoruz” dedi. Aum Amin eğitimine devam edip ileride robot yapmak istediğini belirtti.

3/ 6
IQ testinde Einstein ve Hawking’i geçtiler

Geçen sene de İngiltere’nin Essex kentinde Nicole Barr adındaki 13 yaşında bir kız çocuğu, okula çok az gitmesine rağmen, girdiği IQ testinden 162 puan alarak dünyanın en zeki bilim insanları, Albert Einstein ve Stephen Hawking’i geride bırakmıştı. Gezgin bir anne ve babanın çocuğu olduğu için sürekli okul değiştirmek zorunda kalan Barr’ın dehasını ise gittiği Burnt Mill Akademisi’ndeki ortaokul öğretmenleri keşfetti.

4/ 6