Iraklı gazeteciye destek yürüyüşü

Memur- Sen üyesi bir grup Irak'taki ayakkabı kirizini protesto etti..

Iraklı gazeteciye destek yürüyüşü

ANKARA'da, Memur- Sen üyesi bir grup, ABD Başkanı George Bush’a ayakkabı fırlatan Iraklı TV muhabiri Muntazır el Zeydi’ye, Irak Büyükelçiliği aracılığıyla ayakkabı göndermek istedi. Büyükelçilikte hiç bir yetkilinin teslim almadığı ayakkabı, kargoyla El Zeydi’ye gönderilecek.

1/ 7
Iraklı gazeteciye destek yürüyüşü

Öğle saatlerinde Irak Büyükelçiliği önünde toplanan Memur-Sen üyeleri, ‘Dünyanın tüm zorbalarına bir ayakkabı da sen fırlat’ yazılı pankart açtı. Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Ankara Şube Başkanı Mustafa Kır, “El Zeydi’nin eylemi, 5 yıldır işgal altında buhranlı ve kara günler geçiren, yıllardan beri onurlu ve yürekli davranışın özlemi içinde olan Irak halkına, 1.5 milyarlık İslam alemine, insanlıktan nasibini alan herkese bir kurtuluş meşalesi, bir hayat öpücüğü olmuştur” dedi.

2/ 7
Iraklı gazeteciye destek yürüyüşü

Muntazır el Zeydi’nin tavrının, 15 Mayıs 1919’da İzmir’e çıkarma yapan Yunan ordusuna ilk kurşunu sıkan gazeteci Hasan Tahsin’in tavrı ile aynı olduğunu söyleyen Kır, bundan Bush’tan görevi devralacak olan Obama’nın da gerekli dersi çıkaracağını umduklarını belirtti. Kır, “Bir mıhın bir nalı, bir nalın bir atı, bir atın bir komutanı, bir komutanının bir orduyu, bir ordunun bir ülkeyi kurtardığı gibi bir postal da bir Irak’ı kurtaracaktır. Buna bütün dünya şahit olacaktır” diye konuştu.

Gazeteci olmakla vatanperver olmayı bağdaştırmayan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı'nın ifadelerinin kendilerini üzdüğünü söyleyen Kır, El Zeydi’yi Memur-Sen olarak ‘dünya gazeteciler kahramanı’ ilan ettikleri belirtti.

3/ 7
Iraklı gazeteciye destek yürüyüşü

AYAKKABI GÖNDERECEKLER

Bush’a fırlatılan ayakkabıya bir suç aleti olarak el konulduğunu hatırlatan Mustafa Kır, “Oysaki o ayakkabılar bir suç aleti değil, bir onur abidesidir. İşgalci güçlere karşı başkaldırının bir sembolüdür” dedi.

4/ 7