İran kadınlarının hiç görülmemiş yüzü!

İran kadınlarının hiç görülmemiş yüzü!

DHA muhabiri Aynur Tattersall, türban ve peçelerinin içinde karşıdan bakıldığında bir tutsak hayatı süren, ancak kapalı kapılar ardında ve evlerinde şarabın en iyisini içerek bambaşka bir yaşam süren kadınları; dışarıdan yobazmış gibi görünen, ancak birden fazla dil konuşan, dünya politikası ve ekonomisini yakından takip eden erkekleri ile; bilinenin, hep konuşulanın dışındaki İran’ı görüntüledi.

1/ 17
İran kadınlarının hiç görülmemiş yüzü!

Şeriat yasalarının hüküm sürdüğü, kadın-erkek eşitliği konusunda büyük sıkıntılar yaşanan komşumuz İran’da, dışarıdan görülenin aksine eğitimli, modern, dış dünyayı yakından takip eden büyük bir kitle, özellikle de kadınlar, devrimin kurbanları olmadıklarını, böyle görünmeyi de kabul etmediklerini ispatlamak istercesine büyük mücadele veriyor.

2/ 17
İran kadınlarının hiç görülmemiş yüzü!

İslam devriminin ardından, yönetimlerin dini baskısıyla ezilen İran kadınları, her yönden kendilerini geliştirmeye devam ederek, bu kimliğe asla uymadıklarını batının modern anlayışına sahip olduklarını sergiliyor.

3/ 17
İran kadınlarının hiç görülmemiş yüzü!

İRAN’A GİDERKEN VALİZE NE KONUR?

İran’a gitmek düşüncesi bile insana korku veriyor, hatta yeni bir ülke görecek olmanın düşüncesi dahi insanı heyecanlandırmıyor. Kafamda cevaplanması gereken birçok soru varken, en önemli sıraya, ‘İran’a giderken valizime ne koymalıyım?’sorusu geliyor. Şöyle her seyahat öncesi yaptığım gibi gardırobumu açıp bir çırpıda en sevdiğim, içinde hoş göründüğümü düşündüğüm giysilerimi bir kenara koymam gerektiğini fark ediyorum.

4/ 17