IŞİD gece yarısı Kobani'ye sızdı

Işid Kobani'ye saldırdı. Gece yarısı saat 04:40 sıralarında IŞİD, Kobani'nin değişik yerlerinden şehre sızdı.

IŞİD gece yarısı Kobani'ye sızdı

Kobani IŞİD'in şok gece yarısı baskınıyla sarsıldı. YPG askerlerinin kıyafetlerini giyen IŞİD'liler ilçenin batısı Cerablus'tan, kent merkezindeki uyuyan hücreleri içeriden büyük saldırı başlattı.

Kobani bölgesinde IŞİD'in gerçekleştirdiği infaz, bombalı saldırı ve ardından çıkan çatışmalarda onlarca kişi öldü, 100'den fazla kişi de yaralandı. Öte yandan Türk Dışişleri Bakanlığı IŞİD militanlarının Türkiye'den girdiği iddialarına sert tepki gösterdi.

1/ 19
IŞİD gece yarısı Kobani'ye sızdı

İLÇENİN BATISINDAN SIZMIŞLAR

Şanlıurfa Valiliği, sabaha karşı Kobani ilçe merkezi ve Şanlıurfa'nın Mürşitpınar sınır kapısına yakın noktalarda gerçekleşen saldırı konusunda yaptığı açıklamada, DAEŞ militanlarının ilçenin batısında örgütün kontrolündeki Cerablus bölgesinden sızdığını açıklamıştı.

2/ 19
IŞİD gece yarısı Kobani'ye sızdı

KOBANİ'DE IŞİD'İN UYUYAN HÜCRELERİ

AA'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre Kobani'de PKK'nın Suriye uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) güçlerini hedef alan DAEŞ'in saldırısına, ilçede uzun süredir beklemede olan ve "uyuyan hücreler" olarak tabir edilen özel grupları da katıldı. 

PYD KARARGAH BİNASI IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ

İlk belirlemelere göre 8 kişinin öldüğü, 41 kişinin yaralandığı DAEŞ saldırısında, güvenlik kaynakları can kaybının daha yüksek olduğunu ancak çatışmaların sürmesi nedeniyle sağlıklı bilgiye ulaşılamadığını kaydetti.

Kurtulmuş'tan o iddiaya tepki

PYD çevrelerinin IŞİD'n Türkiye sınırından Kobani'ye girdikleri iddiasına sert tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Birtakım kirli odaklar Kobani'deki son saldırıyı bahane ederek Türkiye'yi de hedef tahtasına oturtmaya çalışıyorlar. Türkiye'yi de her zaman yaptıkları gibi karalama kampanyasının konusu, muhatabı haline getirmeye çalıyorlar. 'Bugün Kobani'deki bombayı patlatan DAEŞ militanları Türkiye sınırlarını geçerek Türkiye'den geldiler' diye kara propaganda yapılıyor, külliyen yalandır ve iftiradır."

Diğer yandan, ilçe merkezine düzenlenen baskında, PYD  tarafından karargah olarak kullanılan ve "4'lü güvenlik kuşağı" olarak adlandırılan bitişik binalar terör örgütü DAEŞ'in eline geçti.  Binaların çevresinde yoğunlaşan şiddetli çatışmalar sürüyor.

3/ 19
IŞİD gece yarısı Kobani'ye sızdı

PATLAMA ANI KAMERADA

Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde, Kobani'nin güneyinden gelen bir otomobilin, gümrük sahasındaki yerleşim birimlerinin olduğu bölgeye hızla giriş yaptığı, ardından patlamanın meydana geldiği görülüyor.

BOMBA YÜKLÜ ARAÇLA İKİNCİ SALDIRI

DAEŞ ile bazı Kürt gruplar arasındaki çatışmalar, Kobani merkezinde yoğunlaştı. DAEŞ militanları, Mürşitpınar Sınır Kapısı karşısında ikinci kez aynı bölgede bomba yüklü araçla intihar saldırısı gerçekleştirdi.

4/ 19