IŞİD'in sözde emiriyle ilgili dikkat çeken detay

IŞİD'in sözde emiriyle ilgili dikkat çeken detay

Gaziantep'te pazar günü yapılan operasyonda kendini patlatan ve parçalanarak ölen Işid'in sözde emiri ''Ebu Hafs El Turki'' kod adlı Mehmet Kadir Cabael'in örgüt tarafından verilen kimliğinde İslami bilgisinin ''basit'' olarak yazıldığı ortaya çıktı. 

DHA

1/ 11
IŞİD'in sözde emiriyle ilgili dikkat çeken detay

Terör örgütü IŞİD'in Gaziantep'te bombalı saldırı hazırlığı yaptığı bilgisinin ardından harekete geçen polis ekipleri, teröristlerin izine geçen pazar günü ulaştı. Güneykent Mahallesi'nde bir eve yapılan baskında canlı bomba teröristin üzerindeki bombayı patlatması ile 3 polis şehit oldu, 5'i polis memuru 4'ü Suriyeli 9 kişi yaralandı.  Burada kaçmaya çalışırken sağ ele geçirilen bir terörist ile dokümanlardan IŞİD'in bir deposu ile Gaziantep sorumlusu olduğu ileri sürülen Mehmet Kadir Cebael'e ulaşıldı. Polis, bu kez gittiği Burak Mahallesi'nde önce bir depoda patlayıcılara ulaştı, ardından gittiği bir apartmanda bulunan Mehmet Kadir Cebael'e "teslim ol" çağrısı yaptı. 

2/ 11
IŞİD'in sözde emiriyle ilgili dikkat çeken detay

Ancak teslim olmayarak ateş açan terörist, çevre binaların çatısında görevlendirilen keskin nişancı polis tarafından vuruldu. Vurulan terörist yere düşünce, daha önce eve tuzakladığı bombaları infilak ettirdi. Tedirginliğe yol açan patlamada Cebael parçalanarak ölürken, eşi ve 2 çocuğu ise sağ olarak ele geçirildi.

 

3/ 11
IŞİD'in sözde emiriyle ilgili dikkat çeken detay

GAZİANTEP VALİSİ: ÖRGÜTÜN BEYNİ

Aynı gün operasyonlara ilişkin açıklama yapan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, operasyonda vurulduktan sonra bombayı patlatarak ölen terörist Mehmet Kadir Cebael'in örgütün sözde il sorumlusu ve beyni olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Hücre evine lojistik destek sağlayan, bomba yapımını ve diğer ihtiyaçları temin eden, başta Alevi ve Kültür Derneği ve diğer hedeflere nasıl eylem yapacaklarını tasarlayan, planlayan, beyni olan Mehmet Kadir Cabael, yakalanacağını anlayınca polisimiz kendisini etkisiz hale getiriyor. Ama bu esnada o da yapmış olduğu ve evde bulundurmuş olduğu bombayı patlatıyor. Hücre evinde zayiatımız yok, sadece canlı bomba etkisiz hale getirildi, eşi ve 2 çocuğu da sağ olarak gözaltına alındı."

 

4/ 11