IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi

IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi

IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi


IRAK Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 3 gün önce geri çekildiği Erbil’in Hazır bölgesindeki karayolunu ölüm yoluna çevirdiği ortaya çıktı. DHA’nın özel bir izinle görüntülediği Musul-Erbil karayolu üzerinde çok sayıda tuzaklanmış bombalı araç olduğu görüldü.
IŞİD militanlarının geri çekilirken stratejik öneme sahip Hazır Köprüsü'nü de patlayıcı ile yıktığı dikkat çekti.
 

1/ 25
IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi

Irak Şam İslam Devleti’nin geçtiğimiz ay ele geçirdiği Erbil’in Hazır bölgesinde 3 gün önce şiddetli çatışmalar yaşandı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçleri, bir ay önce Musul ve Erbil’in bağlantısını sağlayan karayolu üzerindeki stratejik öneme sahip Hazır bölgesini ele geçiren IŞİD militanlarına yönelik kapsamlı bir operasyon başlattı. Hava desteği ile sürdürülen operasyonda IŞİD güçleri Musul’a doğru geri çekilirken, peşmerge birlikleri Bertılla köyü yakınlarına kadar ilerleme sağladı. IŞİD güçlerinin geri çekilmesi üzerine Musul’u Erbil’e bağlayan karayolunun önemli bir kısmı peşmerge güçlerinin kontrolüne geçti.
 

2/ 25
IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi

MUSUL-ERBİL KARAYOLUNDA GÜVENLİK TEPELERİ

Peşmerge güçlerinin kontrolü ele geçirdiği bölgede bulunan DHA ekibi özel bir izinle 3 gün önce IŞİD militanlarından geri alınan Hazır bölgesine girdi. Musul’u Erbil’e bağlayan en önemli yol olarak bilinen karayolunun kapalı olduğu gözlenirken, güzergah üzerindeki stratejik tepelere peşmergenin uçaksavar bataryaları yerleştirdiği görüldü. Karayolu üzerindeki belli noktalarda toprak dökülerek yapay güvenlik tepeleri oluşturan peşmerge güçlerinin, Kürdistan bölgesinin başkenti Erbil’e yönelik olası bir saldırıyı karşılamak için Hazır bölgesine yüklü miktarda yığınak yaptığı gözlendi.

3/ 25
IŞİD’in ölüm yolu görüntüledi

IŞİD’İN ÖLÜM YOLU

Hazır bölgesinden çekilen IŞİD güçlerinin Musul-Erbil karayolunu ölüm yoluna çevirdiği ortaya çıktı. Musul’a çekilen IŞİD militanlarının sıcak takip yapan peşmerge güçlerini engellemek için karayolu üzerine çok sayıda bomba yüklü araç, TNT doldurulmuş tüp ve asfalt altına tuzaklanmış patlayıcı bıraktığı görüldü. Musul Karayolu üzerinde park halinde bulunan çok sayıda bomba yüklü araç göze çarparken, araçların koltuklarında da içi TNT dolu bidonlar görüldü. Erbil’den Musul’a giden yolun kenarlarında da IŞİD militanlarının kablo bağlayarak tuzakladığı içi patlayıcı dolu benzin varilleri ve oksijen tüplerinin olduğu gözlendi. Yol üzerinde asfalt altına gizlenmiş ve kablo çekilmiş patlayıcılar da peşmerge güçlerince tespit edildi. Bölgede çok sayıda tespit edilmemiş patlayıcının bulunduğunu belirten güvenlik kaynakları, tuzaklanmış bombaların önümüzdeki günlerde uzman ekipler tarafından temizleneceğini söyledi.

4/ 25