İsrail binlerce askerle işgale başladı

İsrail binlerce askerle işgale başladı

İsrail binlerce askerle işgale başladı

10 gündür devam eden ağır İsrail bombardımanları arasında Gazzelilerin bir nebze olsun rahatlamasına yol açan beş saatlik ateşkes kanlı bitti. İsrail saldırılarının kısmen hafiflediği günün gecesinde Gazze’ye yönelik büyük kara operasyonu tankların, denizden atılan füzelerin ve hava saldırılarının da desteğiyle başladı.

1/ 16
İsrail binlerce askerle işgale başladı

İsrail’in abluka altında tuttuğu Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 10. gününde de bütün şiddetiyle devam ediyor. İsrail, dünkü 5 saatlik ateşkesin ardından Gazze’ye kara operasyonu başlattığını duyurdu. Gece geç saatlerde başlayan operasyona binlerce asker katıldı. Gazze karadan ağır top atışı, denizden İsrail donanmasının füzeleri ve havadan helikopterlerle destek verilen kara harekâtında yangın yerine döndü.

2/ 16
İsrail binlerce askerle işgale başladı

İsrail ordusu son beş yılın en büyük kara saldırısı için 18 bin yedek askeri daha silah başına çağırdığını açıkladı. İsrailli yetkililer hedeflerinin abluka altındaki bölgeden kendi topraklarına açılan tünelleri yok etmek olduğunu iddia etti. Gazze’de on günün bilançosunda hayatını kaybedenlerin sayısı 230’u geçti. Çocuk, kadın ya da yaşlı ayırt edilmeyen bombardımanlarda dün evlerinin çatısında güvercin besleyen 3 çocuk da İsrail jetlerine hedef olarak can verdi.

3/ 16
İsrail binlerce askerle işgale başladı

İsrail’in abluka altında tuttuğu Hamas yönetimindeki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları 10. gününde de kısa bir ara sonrasında tüm şiddetiyle sürdü. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ofisinden yapılan resmi açıklamada orduya Gazze’ye “karadan girme” emri verildi. Görgü tanıkları gece geç saatlerde başlayan operasyona karadan ağır top atışı, denizden İsrail donanmasının füzeleri ve havadan helikopterlerle destek verilerek Gazze’ye bomba yağdırıldığını aktardı. İsrail açıklamasında hedefinin “Gazze’den İsrail’e açılan tünelleri vurmak” olduğunu iddia etti.

4/ 16