İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

Erdoğan'ın kampanyasına kaç para bağış yapıldığının açıklanmadığını belirten Demirtaş, "Valiler her yerde sana çalışıyor. İşadamlarını çağırıyorlar önce git Başbakan'ın hesabına bağış yap diyorlar. İşadamları Başbakan'ın hesabına 9 bin TL bağış yapıyorlar. Gönüllü bağış değil zorunlu yapıyorlar. Ondan sonra valinin yanına gelip yatırdık efendim diyorlar. Sana bu şekilde bağış yapıyorlar. Bakalım ne kadar toplamışsın" dedi.

1/ 11
İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

İSRAİL ÜRÜNLERİNİ MASADAN KALDIRTTI
HDP Eşgenel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Siirt'te belediyenin düzenlediği ve yaklaşık 2 bin kişini davet edildiği iftar programına katıldı. Yemek masasında bulunan İsrail ürünü içeceklerin masadan kaldırılmasını isteyen Demirtaş, iftarın ardından davetlilere seslendi. Türkiye'yi 90 yıldır teslim almış tekçi, mezhepçi, ırkçı yönetim anlayışını değiştirmek istediklerini belirten Demirtaş, şunları söyledi:

2/ 11
İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

"Toplumunun çok kültürlü, çok inançlı, çok dilli yapısına uygun bir yönetim modeli ve yönetim anlayışı inşa etmek istiyoruz. Tek dil, tek ırk, tek millet dayatmasına karşı bütün kimliklerin, inançların, mezheplerin kendini özgürlüğüyle var ettiği korkmadan kaygı duymadan yaşadığı nefes aldığı bir devlet yönetimi inşa etmek istiyoruz. Cumhurbaşkanlığı seçimi bunun için sadece bir fırsattır. Tek başına cumhurbaşkanı bunu yapabilir diyemeyiz. Israrla tekçi ırk, tekçi mezhep anlayışıyla yönetilmeye çalışılan bir devlette hiç kimse kendini güvende hissedemez. Hiçbir dil hiçbir anlayış kendini güvende hissedemez Kürtler de korkar,Türkler de korkar, Emenisi de korkar, Arabı da korkar, Lazı, Çerkezi., Boşnağı da korkar Alevi olanı da korkar Süryani olanı da korkar. Çünkü tek dil tek millet dediğiniz zaman geri kalan bütün kimlikleri bütün inanç ve mezhepleri yok edeceğim anlamına geliyor. Hele hele bunu devlet politikası bir Başbakan olarak her seferinde büyük bir maharetmiş gibi biz ne dedik tek din dedik diye bağıra çağıra söylerse millet korkar kardeşim. Biz özgürlüğe demokrasiye çoğunluğa hasretiz. Senin gibi bağıran çağıran faşizmi bir maharetmiş gibi tek millet dayatmasıyla tek dil dayatmasıyla bizlere sunan bir cumhurbaşkanı Türkiye'yi olsa olsa korkutur sadece. Türkiye'de heyecan yaratacak umut yaratacak şey yeni yaşam belgemizde ifade ettiğimiz çoğulculuktur. Bugüne kadar devlet asla hiçbir yerde ezilenden yana olmadı asla yoksuldan emekçiden ötekileştirilenden yana olmadı. Devlet sadece devletin menfaatleri büyük çıkarları üstün çıkarları için kendini koruyan bir devlet oldu. Halkın ezilmesi katledilmesi sürgün edilmesi asla devletin ve devlet yönetiminin umurunda olmadı."

3/ 11
İsrail ürünlerini masadan kaldırttı

Cumhuriyet tarihi boyunca asla halkın yönetime gelmediğini ve buna fırsat verilmediğini süren Demirtaş, şimdi önlerinde bir fırsat olduğunu, cumhurbaşkanlığı seçimi olduğunu belirterek, şöyle dedi:

4/ 11