İsraile tepki için...

İsraile tepki için...

MARDİNLİ Mine ve Muzaffer Paşaoğlu çifti, Gazze'ye saldıran İsrail'e tepki göstermek için, yeni doğan kızlarına İsrail'in 9 yıl önce öldürdüğü barış gönüllüsü Rachel Corrie (Raşel) ismini verdi.

Nüfus Cazdanı'na minik bebeğin adı 'Rachel'in İngilizce yazılışı yerine 'Raşel' olarak yazıldı.

1/ 8
İsraile tepki için...

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sırasında ölen çocukların verdiği acıyı dindirmek ve İsrail'e tepki vermek isteyen Mine-Muzaffer Paşaoğlu çifti, saldırıların olduğu ilk günde dünyaya gelen kızlarına, İsrail'in 9 yıl önce öldürdüğü Amerikalı barış gönüllüsü Rachel Corrie (Raşel) ismini verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Basın Halkla İlişkiler Müdürü Muzaffer Paşaoğlu ile üniversitede bilgi işlem merkezinde çalışan eşi Mine Paşaoğlu çiftinin bir kız çocukları dünyaya geldi. Çift, yeni doğan bebeklerine daha önce bir çok alternatif isim bulmalarına rağmen kızlarının doğduğu gün İsrail'in yaptığı insanlık dışı saldırıya tepki olsun diye kızlarının ismini ortak bir kararla Raşel koydu. Eşinin sağlıklı bir doğum gerçekleştirdikten sonra daha hastanedeyken İsrail'in saldırısını televizyonlardan öğrendiklerini belirten Muzaffer Paşaoğlu, şöyle dedi:

2/ 8
İsraile tepki için...

"Aslında kızıma ilginç bir isim vermedim, evrenin vicdanı olan bir isim verdim. Kızımın doğum gününde yaşanan saldırıları sembolize edecek bir ismi verdim kendisine. Bildiğiniz gibi bir çok insan bunu hatırlamak istemez. 2003 yılında Amerika'dan kalkıp İsrail'in Filistinliler'e yönelik yaptığı mezalimlerin önünde durmaya çalışan genç bir kızın, barış gönüllüsü güzel bir kızın ismini verdim. İsrail tarafından öldürülen, şehit edilen bir kızın ismini verdim."

3/ 8
İsraile tepki için...

Kızına Raşel ismini verdiklerinde çevresinden de bazı tepkiler aldığını ancak kendilerine olayı anlattığında bunu anlayışla karşıladıklarını ve kendisini tebrik ettiklerini ifade eden Paşaoğlu, "Bunun orijinalini, Etimolojik olarak soranlar oldu. Ben her zaman şunu söylüyorum; Öncelikle Rachel Corrie'yi hatırlatmak istiyorum. İkincisi benim kızımın ismi öyle bir isim ki, onu duyanlar iki defa düşünsün istedim. Birçok insan da her ne kadar, 'Raşel'in orada ne işi var' diye sorsalar da ben de şunu söylüyorum; Biz niye orada değildik? Benim için Raşel ismi bir vicdanın, evrendeki vicdanlıların sesi, yani zalimliğe karşı direnmenin, ona karşı mücadele vermenin, başı dik durmanın, herhangi bir coğrafyanın olmadığının göstergesidir" diye konuştu.

4/ 8