İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?

İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?

İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?

İstanbul'un yüksek kesimlerinde dün başlayan kar yağışı bugün öğleden sonra etkisini artırarak tüm şehirde etkili oluyor.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) yapılan açıklamaya göre, Çamlıca, Ümraniye, Çekmeköy, Hadımköy, Başakşehir, Arnavutköy, Güngören, Fatih, Eminönü, Beyoğlu, Beşiktaş, Sarıyer, Şişli ve Bayrampaşa bölgelerinde ara ara devam eden kar yağışının gece boyu sürmesi bekleniyor.

 

Yağış Maslak bölgesinde yer yer gök gürültülü kar yağışı şeklinde sürdü.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ekipleri kış çalışmalarında 2 bin 493 personel ve 1028 araç ile karla mücadele çalışmalarında görev yapıyor.

1/ 5
İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?

- Gizli buzlanma tehlikesi-

 

Ana arter ve çevre yollarında 76 çekici ve kurtarıcı araç bekletiliyor. Çalışmalarda olumsuzluklara karşı 1915 ton tuz, 32 ton solüsyon ana arterler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılıyor.

 

Meteoroloji uzmanları gece yarısından sonra ise gizli buzlanma olacağı, sürücülerin özellikle viyadük ve köprülerde daha dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin oluşturduğu "Köy Tim"leri de muhtarların kontrolünde, kar kürüme aparatlı traktörlerle köy yollarını açık tutuyor.

 

Zeytinburnu İBB Spor Salonu'nda misafir edilen 472 evsizin 24 saat boyunca her türlü ihtiyacı karşılanıyor.

 

Hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve trafikte bekleyen sürücüler için de sıcak içecek, çorba ve su servisi yapılıyor.

 

Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) görev yapan  İstanbul Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarının da aralarında olduğu 18  birimin temsilcisi, olumsuz bir durumda bölgedeki ekipleri uyararak, anında  müdahaleyi sağlıyor. 
 
Kentte gece başlayan kar yağışı Anadolu yakasından sonra Avrupa  yakasında da etkisini gösteriyor. Avcılar, Kağıthane,  Küçükçekmece,  Bahçelievler, Bakırköy, Zeytinburnu ve Bağcılar'da tipi şeklinde kar yağışı  görülüyor.


Şehir, ana arterler, kavşaklar, meydanlar, TEM ve D-100 karayolu gibi  önemli yerlere konulan 614 kamerayla AKOM'dan izleniyor. 
 
AFAD, İSKİ, İETT, İGDAŞ, İSFALT, BEDAŞ ve AYEDAŞ ile Zabıta Daire  Başkanlığı, Trafik Müdürlüğü, Sağlık Daire Başkanlığı, Destek Hizmetleri Daire  Başkanlığı, Beyaz Masa, Yol Bakım Daire Başkanlığı, İtfaiye, Atık Yönetim  Müdürlüğü, Şehir Hatları, Karayolları ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü  yetkililerinin de görev yaptığı AKOM'daki birim temsilcileri, kar yağışı  nedeniyle yaşanan herhangi bir olumsuzluğu anında takip edebiliyor. 
 
Görevliler, trafik yoğunluğu ve kar yağışının olduğu yerlerde,  müdahale gereken durumlarda bölgedeki ekipleri uyarıyor. 
Ana arterler, sokaklar ve kritik noktalarda hazır bekletilen ekipler  de olumsuzluklara anında müdahale ediyor. Şehrin trafik akışı ise normal  seyrediyor. 
 
Bu arada, Boğaziçi Köprüsü'nde bir süre önce başlayan tipi nedeniyle trafik durma noktasına gelince İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 4 araçla  müdahale edilerek, tuzlama çalışması yapıldı.
 

2/ 5
İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?


İSTANBUL'DA KAR NE KADAR SÜRECEK?
 
   Meteoroloji Mühendisleri Odası 2. Başkanı Ahmet Köse,  İstanbul'da kar yağışından çok fırtına ve soğuk havanın etkili olacağını  belirterek, gece yaşanabilecek don ve buzlanmaya karşı uyarıda bulundu. 
 
Köse, karın şu ana kadar tutmamasının en büyük sebebinin aralıklarla yağması olduğunu ifade ederek, şu  saatten sonra Karadeniz'in üzerinden yavaş yavaş inmeye başlayacak yağışın,  İstanbul genelinde beyaz örtü bırakacağını dile getirdi. 
 
Köse, "Yağıştan çok fırtına ve soğuk hava etkili olacak. Gece don ve  buzlanma olabilir" diyerek, yağışın bu geceden sonra Kocaeli ile Zonguldak  arasında, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'da etkili olacağını söyledi. 
 
Yurt genelinde rüzgarın fırtına şeklinde olması nedeniyle  sıcaklıkların hissedilir şekilde düşeceğine işaret eden Köse, şunları kaydetti: 
 
PERŞEMBEDEN SONRA SOĞUYOR
 
"İstanbul'da perşembe gününden itibaren sıcaklıkta çok belirgin bir düşüş olacak. Sıcaklığın eksi 5'lere kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Bu da  sabah ve gece saatlerinde don ve buzlanmaya sebep olacaktır. Kar, kentteki  etkisini, Anadolu Yakası'nda perşembe sabah saatlerine kadar, Avrupa Yakası'nda  da çarşamba akşam saatlerine kadar sürdürecek. Gökyüzü genelde kapalı olduğu için  sıcaklıklar, ilçelere göre değişkenlik göstererek, gece 0 ile 2 derece arasında  seyredecek. Yurt genelinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8-15 derece atında  seyredecek."
 

3/ 5
İstanbul'da kar ne kadar devam edecek?


ERZURUM-KARS-AĞRI YOLUNDA KAZALAR MEYDANA GELDİ
 
Erzurum’un Kars ve Ağrı ile bağlantısını sağlayan Pasinler İlçesi’ne giden karayolunda yoğun tipi ve fırtına nedeniyle zaman zaman ulaşım aksıyor. Nene Hatun rampasında görüş mesafesinin tipiden dolayı sıfır noktasına kadar düştüğü karayolunda TIR ve otomobillerin karıştığı çok sayıda hasarlı kaza meydana geldi. 
 
Karayolları ekipleri tuzlama ve kar temizleme çalışması yaparken trafik polisleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
 
BOLU'DA KÖY YOLLARI KAPANDI
 
Bolu’da dün geceden itibaren aralıklarla etkili olan kar yağışı sonucu 155 köy yolu ulaşıma kapandı. Bolu merkeze bağlı 39, Dörtdivan’da 24 ve Gerede’de 92 olmak üzere 155 köy yolu ulaşıma kapanırken, Bolu İl Özel İdaresi’ne bağlı ekipler kapalı köy yollarını ulaşıma açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bolu İl Özel İdare Genel Sekreteri Sırrı Köstereli kapalı koy yallarını açmak için büyük özveri gösterdiklerini belirterek, "Bolu merkez ve ilçelerimizde kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Özellikle yüksek kesimlerde kar yağışı köy yollarının ulaşıma kapanmasına neden oluyor. Karla mücadele çalışmalarımız başarıyla sürüyor" dedi.
 
ISPARTA'DA KAR ESARETİ
 
ISPARTA’da dün akşam başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiledi. İl genelinde eğitim öğretime ara verilirken, 50’den fazla köy yolu trafiğe kapandı. Atabey hariç 11 ilçeyle ulaşım sağlanamıyor.
 
BİTLİS: 228 KÖY YOLU KAPALI
 
BİTLİS’te 4 günden bu yana aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle, 228 köy yolu ulaşıma kapandı.İlk, orta ve liselerin bugün ve yarın için tatil edildiği Bitlis ve Tatvan’da özellikle gece saatlerinde etkili olan kar yağışı Rahva bölgesinde bulunan binaları buzla kapladı ve park halindeki araçları da kara gömdü.
 
ELAZIĞ, BİNGÖL, TUNCELİ...
 
Kar etkili oldu. BİNGÖL, Elazığ ve Tunceli'nde onlarca köy yolu ulaşıma kapalı.
 
DÜZCE
 
Düzce’de kar yağışı nedeniyle 22 köy yolu ulaşıma kapandı. Kaynaşlı’da tüm okullar, Yığılca’da ise taşımalı eğitim sisteminin uygulandığı okullar bugün tatil edildi.
 

4/ 5